Mac Pro Chrome

Google Chrome’un ne kadar RAM canavarı bir tarayıcı olduğunu bilmeyen yoktur sanırız. Birkaç sekme açıldığında pek fazla sorun yaratmayan Chrome, sekme sayısı artmaya başladığında bilgisayarınızın RAM’inin büyük bir bölümünü kullanmaya başlıyor. Hal böyle olunca bilgisayarların büyük bir bölümünde birden fazla Chrome sekmesi açıkken donmalar meydana gelebiliyor. Apple’ın performans konusunda sınırları zorlayan bilgisayarı Mac Pro ise binlerce Chrome sekmesi açılmasına rağmen performanslı bir şekilde çalışmayı sürdürebiliyor.

1.5 TB RAM kapasiteli Mac Pro ile RAM canavarı Chrome bile dize geliyor

Her bilgisayarın donanımsal olarak sınırları bulunuyor. Bu donanımsal sınırlar, yazılımın neler yapabileceğini de belirliyor. Tabii dünyanın en güçlü bilgisayarlarından birine sahipseniz bu sınıra ulaşmak da kolay olmuyor. Mac Pro’nun baz modeli bile yeterince güçlüyken ek donanım seçenekleriyle tam bir canavar yaratılabiliyor. Yaklaşık 200 bin türk lirası fark ile 1.5 TB RAM’e sahip bir Mac Pro almak mümkün oluyor. Bu konfigürasyona sahip Mac Pro ile yapılan testlerde 6 bin Chrome sekmesinin açılabildiği belirtiliyor.

Testi yapan Jonathan Morrison isimli Mac Pro kullanıcısı, Chrome’un 75 GB gibi çoğu bilgisayarda bulunmayan düzeyde RAM kullandığını farkettikten sonra sisteminin sınırlarını zorlamak için bu testi yaptığını belirtiyor. Testle ilgili yayınlanan videoda binlerce sekme açıkken bile sistemin gayet stabil şekilde çalışmayı sürdürmesi dikkat çekiyor. Sekmeler arasında rahatlıkla geçiş yapılıyor ve bu esnada herhangi bir yavaşlama belirtisi de görünmüyor. Kimsenin 6 bin sekme açmasına gerek olmasa da Mac Pro’nun yapabilecekleri etkileyici. Testin videosuna aşağından ulaşabilirsiniz

YANIT VER

Lütfen yorumunuzu giriniz.
Lütfen isminizi giriniz