iPhone

Akıllı telefonların, bilgisayarların ve hemen hemen her teknolojik cihazın alev aldığı veya patladığı haberlerini duyuyoruz. Ancak Apple cephesinde bu tür haberlere pek rastlanmıyor. Dolayısıyla herhangi bir Apple cihazında bu tür bir sorun yaşandığında bu durum haber değeri taşıyor. iPhone 6 cihazının durduk yere alev aldığı iddiasının yer aldığı bu olay, Apple kullanıcılarını az da olsa tedirgin etmişe benziyor.

iPhone cephesinde pek rastlamadığımız bir sorun

Kaliforniya’da yaşayan 11 yaşındaki Kayla Ramos isimli küçük kızın başına gelen üzücü olayda şans eseri herhangi bir yaralanmanın yaşanmadığı belirtiliyor. Genellikle telefonlar şarj halindeyken yaşanan cihaz patlamalarının aksine bu patlamanın normal kullanım sırasında yaşandığı belirtiliyor. Küçük kızın telefonla uğraştığı bir sırada cihazın birden alev aldığı ifade ediliyor. Telefonun alev aldığını farketmesiyle birlikte cihazı battaniyenin üstüne attığını söyleyen Ramos, elinde herhangi bir yaralanma oluşmadığını belirtiyor. Dolayısıyla olaydan tek zarar görenin battaniye olduğunu söyleyebiliriz.

iPhone 6’nın neden alev aldığı henüz bilinmiyor. Ancak Kayla Ramos‘a ulaşan Apple’ın cihazı yenisiyle değiştirmeyi teklif ettiği ve ayrıca cihazı incelemek istediği söylenenler arasında yer alıyor.

Lityum iyon pillerin belirli şartlarda alev alabildiği veya birden patladığı biliniyor. Pilin yapısına zarar verecek derecede ciddi darbeler, pilin patlamasına neden olabiliyor. Yaşanan bu son olayda suçlunun pil mi olduğu yoksa iPhone 6 ile direkt olarak alakalı bir sorun mu olduğu ise önümüzdeki dönemlerde aydınlığa kavuşacak gibi görünüyor.

YANIT VER

Lütfen yorumunuzu giriniz.
Lütfen isminizi giriniz