Ekran teknolojilerinin gelişmesiyle birlikte akıllı telefonların ekranları daha yüksek çözünürlüklere kavuştu. Ancak çözünürlüğün yükselmesi kullanım süresi konusunda endişeleri beraberinde getirdi. 1440p çözünürlük sunan akıllı telefonlarda pil tasarruf modunda 1080p’ye dönüş yapılıyor. Full HD çözünürlüğe düşüşle birlikte kullanım süresinde gözle görülür bir artış olacağı düşünülüyor. Ancak 1440p ve 1080p çözünürlüklü telefonlar arasında yapılan bir teste göre çözünürlüğü düşürmek kullanım süresinde zannedildiği kadar büyük bir artışa vesile olmuyor.

1440p ve 1080p çözünürlükler arasında geçiş yapmanın kullanım süresine büyük bir etkisi olmayabilir

PhoneBuff tarafından paylaşılan videoda iki adet Samsung Galaxy S10+’ın pil performansı karşılaştırılıyor. Telefonlardan 1440p çözünürlüğündeyken diğeri 1080p olarak kullanılıyor. Her iki telefonda da uygulamalar açılıp kapatılıyor, mesajlaşılıyor, video izleniyor ve oyun oynanılıyor. Test boyunca iki telefonun pil yüzdesi arasındaki farkın bir noktada artacağını ve 1080p’nin fark atacağı beklentisiyle izliyoruz. Ancak şaşırtıcı bir şekilde iki farklı ekran çözünürlüğünün pile olan etkisi hakkında hiçbir ciddi emare göremiyoruz. İki telefon neredeyse aynı zamanda tamamen kapanıyor ve hatta ilk kapanan cihaz 1080p çözünürlüğündeki oluyor. 1440p çözünürlüğündeki cihaz yaklaşık bir dakika boyunca açık kalmaya devam ediyor.

Testin ne derece doğru olduğunu kanıtlayabilecek verilere sahip değiliz. Ancak bu testte belirli bir düzeyde yanlışlık olsa bile yine de iki ekran çözünürlüğünün kullanım süresine olan etkisinin neredeyse aynı olduğunu söyleyebiliriz. Bu durumda 1440p çözünürlüklü telefon kullanıcılarının pil tasarrufu için 1080p’ye geçiş yapmasının pek de etkili olmadığını söyleyebiliriz.

VİDEO

YANIT VER

Lütfen yorumunuzu giriniz.
Lütfen isminizi giriniz