Timelapse (hızlandırılmış çekim) video tekniği son zamanlarda oldukça popüler. Eskiden yalnızca profesyonel kameralarla çekilebilen bu tür videolar, artık giriş seviyesindeki akıllı telefonlarda bile karşımıza çıkabiliyor. Timelapse videoları genelde birkaç saatlik bir zaman diliminde çekiliyor ve saatleri dakikalara sığdırıyor. Bazı videoların çekimleri ise birkaç aylık bir süre alabiliyor. Haberimize konu olan video ise bu zamana kadar çekilen hızlandırılmış çekim videolarından çok daha uzun zamana yayılmış. Tam 3 senede hazırlanan timelapse videosu, mevsim geçişlerinin etkileyici görselliğini gözler önüne seriyor.

Normalde mevsim geçişlerinin timelapse videosunu hazırlamak için bir yıllık süreç yeterli olsa da videoyu hazırlayan Jonas Høholt daha fazlasını yapmak istemiş. 3 yılda toplam 12 mevsimin çekimini yapan Høholt, bu çekimler için farklı mekanlar kullanmış. Høholt, mevsimlerin özelliklerini en iyi şekilde yansıtabilmek adına birçok yerde yüzlerce saat çekim yaptığını ifade ediyor. Çekimleri yaparken insanların doğa ile ne kadar benzer olduğunu anladığını ve doğanın mevsim geçişlerinde adeta nefes aldığını belirtiyor. Doğanın mevsim geçişlerinde önce tamamen solduğunu ve daha sonrasında yeniden hayat bulduğunu sözlerine ekliyor.

Bu zamana kadar birçok timelapse videosu izlemiş olabilirsiniz ancak 3 senede hazırlanan bu timelapse videosu benzersiz bir seyir zevki sunuyor. Bu kadar zahmetli bir videonun nasıl çekilmiş olacağını merak ediyorsanız aşağıdaki videodan yapım sürecinin detaylarını öğrenebilirsiniz. Timelapse videosunun kendisini ise haberin görseli üzerinden izleyebilirsiniz.

Timelapse videosunun nasıl hazırlandığını anlatan Vlog

YANIT VER

Lütfen yorumunuzu giriniz.
Lütfen isminizi giriniz