yeni-galaksi

Özellikle son yıllarda heyecan verici teknolojik gelişmeler yaşanıyor ve bu gelişmeler yeni keşiflerin önünü açıyor. Gökbilimciler teknolojinin imkanlarından faydalanarak yalnızca 300 saat gibi az bir sürede bir milyon yeni galaksi keşfetmeyi başardı.

Avustralya’daki gökbilimciler kendi tanımlarıyla “evrenin Google haritasını” çıkardı. Avustralya Ulusal Bilim Ajansı (CSIRO) tarafından yapılan çalışmada 36 adet radyo teleskopundan faydalanıldığı belirtiliyor. Bu radyo teleskoplarının aynı anda çalıştırılarak yeni galaksi keşiflerinin mümkün hale geldiği ifade ediliyor. Araştırmacıların belirttiğine göre daha önce bu teleskoplar kullanılarak uzayda belli başlı çalışmalar yapılıyordu. Ancak ilk defa bir denemede tüm radyo teleskopları kullanılarak kapsamlı bir çalışma gerçekleştirilmiş oldu. Deneyin sonucunda gözlemlenebilir evrenin yüzde 83’ünün haritalandırıldığı açıklandı.

İlginizi Çekebilir:  Bilim İnsanları, Maymunların Zihnini Kontrol Etmeyi Başardı

“Gelecekte on milyonlarca yeni galaksi keşfedeceğiz”

Keşfedilen 3 milyon galaksiden en az 1 milyon tanesinin bu zamana kadar hiç görülmemiş olduğu belirtiliyor. Konu hakkında açıklamada bulunan CSIRO gökbilimcisi David McConnell, “Radyo teleskoplarının tamamını ilk defa bir deneyde kullandık ve rekor bir hızda, daha önce görülmemiş galaksileri keşfetmeyi başardık. Gelecekte yapacağımız çalışmalarda on milyonlarca yeni galaksiler keşfetmeyi hedefliyoruz.” sözleriyle hedeflerinin çok büyük olduğunu ifade etti.

Geçmiş dönemlerde uzayla ilgili en küçük çalışmanın tamamlanması bile aylar alıyordu. Şimdi ise milyonlarca galaksinin 2 haftada keşfedilmesi mümkün hale geldi. Kısa sürede bu kadar önemli bir çalışmanın gerçekleştirilmesi, uzayla ilgili birçok yeni bilgiye kısa zaman içerisinde ulaşılabileceği yönünde umut veriyor.

YANIT VER

Lütfen yorumunuzu giriniz.
Lütfen isminizi giriniz