3d yazıcı ile üretilen ev

3D yazıcılarla üretilen nesneler günlük hayatı kolaylaştırıyor. Henüz yaygınlaşmamış olan bu yazıcıların gelecekte her eve girmesi bekleniyor. New York’ta 3D yazıcıyla üretilen ev, bu yazıcıların yapabileceklerinin sınırı olmadığını bir kez daha gözler önüne seriyor.

Normalde ev inşaa etmek hem çok zorlu hem de maliyetli bir süreç. Bir evin yapılabilmesi için iş makineleri, inşaat ustaları ve inşaat malzemeleri gerekiyor. Tabii evin yapılabilmesi için sonunda bol sıfır bulunan paralara ihtiyaç olduğunu söylemeye gerek yok. 3D yazıcı ile yapılan bu ev hem maliyeti azaltıyor hem de saatler içerisinde inşa edilebiliyor.

İlginizi Çekebilir:  3D Yazıcıyla Üretilen ve Titreşimle Hareket Eden Mini Robot

New York’ta bulunan SQ4D isimli inşaat şirketi tarafından 3D yazıcıyla üretilen ev, inşaat şirketinin geleceğinin 3D yazıcıda olabileceğinigösteriyor. Evin temelinin, zemininin, döşeme ve duvarlarının tamamen yazıcıda yapıldığı belirtiliyor. Tüm bu kısımların üretiminin yalnızca 48 saatte tamamlandığı ifade ediliyor. Evin kalan kısımları da işin içine dahil edildiğinde toplamda 8 günde evin tamamının bitirildiği belirtiliyor.

Hem çok hızlı hem de çok daha az maliyetli olan bu yeni nesil yöntem sayesinde geleneksel yöntemle yapılan eve göre yüzde 30 oranında tasarruf edildiğine dikkat çekiliyor. Tanıtım amacıyla inşa edilen evin buna rağmen 299 bin dolara satıldığı da ilginç bir detay.

Yapıların 3D yazıcı ile geliştirilmesi çok yeni bir olay sayılmaz. Daha önce de bazı şirketler de 3D yazıcıyla evler geliştirmişti. Ayrıca geçtiğimiz günlerde Amerikan ordusu yaptığı açıklamada 3D yazıcı aracılığıyla 48 saatte beton kışla ürettiğini açıklamıştı.

 

YANIT VER

Lütfen yorumunuzu giriniz.
Lütfen isminizi giriniz