3D Yazıcıyla Üretilen ve Titreşimle Hareket Eden Mini Robot

Bu robotu çıplak gözle görmek çok zor.

3D yazıcılar ile üretilenler bizleri şaşırtmaya devam ediyor. Bu yazıcılar sayesinde normalde yapılması uzun zaman alacak olan nesneleri saatlerler içerisinde üretmek mümkün hale geliyor. Üretim maliyetlerini büyük oranda düşüren 3D yazıcılar, üretim sürecini çok kolay hale getiriyor. 3D yazıcı vasıtasıyla üretilen ve  neredeyse görünmez diyebileceğimiz kadar küçük olan bu robot, hem sağlık sektöründe hem de diğer alanlarda oldukça işe yarayacağa benziyor.

Bu robot, sağlık sektöründe önemli işlere imza atabilir

Georgia Tech tarafından geliştirilen ve “micro-bristle-bot” olarak adlandırılan bu mini robotun birçok farklı alanda kullanılabileceği ifade ediliyor. Bu mini robotlardan birkaç tanesi aracılığıyla nesnelerin taşınabileceği ve küresel ısınma gibi çevresel değişikliklerin bu robotlar sayesinde tespit edilebileceği söyleniyor. Hatta daha da ileri gidilerek, bu robotun ileride insan vücudu içerisinde hareket ederek hastaların teşhis ve tedavisinde kullanılabileceği dile getiriliyor. Farklı titreşim frekanslarına yanıt verebilir şekilde tasarlanmış olan robotların kontrolü de bu titreşimler üzerinden sağlanıyor. Geliştiriciler farklı frekanslarda titreşimler uygulayarak robotun nasıl hareket edeceğini belirleyebiliyor.

2 milimetrelik boyutuyla dünyanın bilinen en küçük böceğiyle aynı boyutta olan robot, üzerinde bulunan aktüatör vasıtasıyla çalışıyor. Titreşimlerin oluşturulmasını sağlayan bu parçaya harici bir güç kaynağından enerji aktarımı sağlanıyor. Geliştiriciler bunun nedeninin robotun üzerinde yer alabilecek kadar küçük bir pil bulunmaması olduğunu belirtiyor. Robotun bir saniyede kendi boyunun 4 katı mesafeyi katedebildiği de açıklananlar arasında. Robotun nasıl çalıştığını gösteren videoya haberin görseli üzerinden ulaşabilirsiniz.

YANIT VER

Lütfen yorumunuzu giriniz.
Lütfen isminizi giriniz