zoom

Koronavirüs salgınının tüm dünyayı etkisi altına almasıyla birlikte görüntülü görüşme uygulamaları ciddi anlamda yükselişe geçti. Bu uygulamalar arasında en öne çıkanlardan biri ise şüphesiz Zoom oldu. Kısa sürede iOS ve Android mağazasında üst sıralara çıkan Zoom, milyonlarca kişi tarafından kullanılır hale geldi. Öte yandan yaygın bir kullanıma ulaşmasının ardından bazı güvenlik açıkları ortaya çıkan uygulama, birçok ülkede yasaklanmaya başladı. Yeni gerçekleştirilen ve binlerce kullanıcının hesap bilgilerinin çalınmasıyla sonuçlanan hack saldırısı, güvenlik kaygılarının yersiz olmadığını ortaya koyuyor.

İlginizi Çekebilir:  Koronavirüsü Erken Teşhis Edebilen Akıllı Yüzük

Belirtilenlere göre 500 binden fazla Zoom hesabı kötü niyetli kişiler tarafından ele geçirilmiş durumda. Ele geçirilen bilgiler arasında hesaba giriş yapılabilecek her bilgi yer alıyor. Mail adresi, şifre, özel görüşme bağlantısı ve HostKey’in (güvenliği sağlamak amacıyla oluşturulan şifre) yapılan saldırılar sonucu ele geçirildiği ifade ediliyor. Tüm bu bilgilerin metin belgesi formatında saklandığı ve hack içerikli forumlarda satıldığı belirtiliyor.

Siber güvenlik firması olan Cyble, 530 bin adet hesabı, hesap başına 0,0020 dolar ödeyerek satın almış durumda. Firma birkaç hesap üzerinde yaptığı testlere göre bilgilerin doğru olduğunu ve bu bilgilerle hesaplara giriş yapılabildiğini belirtiyor. Tabii ki güvenlik gerekçesiyle ve kişisel verileri koruma adına tüm hesaplara giriş yapmadığını belirten Cyble, hesapların tamamının gerçek olabileceğini söylüyor.

Zoom hesabı sahipleri dikkatli olmalı

Zoom hesabı olanların bu durum karşısında hızlıca tedbir almasında fayda var. Zoom hesabında kullandıkları mail ve şifre kombinasyonunu farklı yerlerde de kullanıyorsanız bu şifreleri değiştirmeniz tavsiye ediliyor. Aksi halde kötü niyetli kişilerin eline geçmiş olabilecek hesaplar arasında sizinkisi yer alabilir ve aynı kombinasyona sahip diğer sitelere giriş yaparak sizden habersiz işlemler gerçekleştirebilirler.

Siber güvenlik uzatmanları her sitede farklı şifrelerin kullanılmasını tavsiye ediyor. Her sitede farklı şifre kullanarak bunu akılda tutmak mümkün olmadığı için internet tarayıcıların şifre hatırlama özelliklerini kullanabilir veye 1Password gibi 3. parti uygulamalardan faydalanabilirsiniz.

YANIT VER

Lütfen yorumunuzu giriniz.
Lütfen isminizi giriniz