Taşınabilirlik dizüstü bilgisayarlar için her zaman önemliydi. Ancak özellikle son zamanlarda akıllı telefonların aşırı güçlenmesi ve bilgisayarların yapabildiği neredeyse her şeyi yapabilmesi, dizüstü bilgisayarları daha taşınabilir yapıda olmaya zorluyor. İnsanlar yanlarında bir bilgisayar taşıyacaklarsa en azından kolayca taşınabilen, çok ağır olmayan ve ince yapıda bir bilgisayarı tercih ediyor. Bilgisayar başında çalışanlar ve gün içerisinde dizüstü bilgisayarlarına erişim sağlamak durumunda olanlar sürekli olarak ağır bir bilgisayarı taşımak istemiyor. Acer’ın taşınabilirlik odaklı Swift serisinin tepe modeli konumunda olan Acer Swift 7; sade tasarımı, ince ve hafif yapısı ve göze hoş gelen, neredeyse çerçevesiz dokunmatik ekranıyla ön plana çıkıyor.

acer swift 7 incelemesi

Şık, hafif ve ince tasarım

Acer Swift 7 şık bir kutu içerisinde geliyor. Kutuyu açtığımızda Acer Swift 7’nin kendisi ve suni deri taşıma kılıfıyla karşılaşıyoruz. Kutunun alt kısmında ise cihazın kullanım kılavuzu ve garanti belgesi gibi belgeler yer alıyor.

Tamamen beyaz bir yapıda olan bilgisayarın yalnızca ekranının yanında ince siyah bir çerçeve bulunuyor. Yatay olarak geniş bir yapıda olan trackpad’e sahip olan bilgisayar bu büyük trackpad sayesinde rahatlıkla kullanılabiliyor. Dosya taşıma gibi kaydırma gereken işlemlerde yatay trackpad’in faydasını görüyoruz.

Acer Swift 7’nin klavyesi genel olarak kolay bir kullanım sunuyor. Yumuşak bir basış hissi veren klavyenin tuş aralıkları da gayet iyi. Ses kontrolü ve ekran ışığı kontrolleri ok tuşlarının üzerine yerleştirilmiş durumda. Geri kalan kısayollar ise bazı harf ve karakterlerin üzerinde yer alıyor ve “FN” tuşuyla birlikte aktif hale getirilebiliyor.

Farklı bir kamera konumu tercihi

acer swift 7 incelemesi

Klavyenin sol üst kısmında yer alan kamerayı ayrı bir paragrafta ele almak gerektiğini düşünüyorum. Çerçeveyi ince tutabilmek adına alt kısma alınan kamera, istendiği zaman açılıp kapanması sayesinde güvenlik konusunda soru işaretine yer bırakmıyor. Fakat kameranın konumlandırıldığı yer itibarıyla görüntülü görüşmeler biraz zorlu oluyor. Görüntülü görüşme sırasında klavyeyi kullanırsanız karşı taraf sizi neredeyse hiç göremiyor. Klavyeyi kullanmasanız bile kamera çok aşağıda kaldığı için pek de iyi olmayan bir açıdan görünüyorsunuz. Buna kameranın düşük çözünürlüğünü de eklersek Acer Swift 7 devamlı olarak görüntülü görüşmeler yapan veya farklı bir nedenle bilgisayarın kamerasını kullanma gereksinimi duyanlar için pek uygun sayılmaz.

Escape tuşunun hemen sol tarafında üzerinde parmak izi okuyucu barındıran güç tuşu bulunuyor. Cihazın parmak izi okuyucusu oldukça hızlı ve doğru şekilde çalışıyor. Şifreyle uğraşmak yerine parmak izi kullanmak çok daha rahat bir deneyim sunuyor.

Mobil işlemciye sahip olan bilgisayarda fan bulunmuyor. Havalandırma ise cihazın alt tarafında yer alıyor. İşlemciye yük bindiren işlemler yaptığınızda cihazın sağ üst kısmında ısınma meydana geliyor. Aktif bir soğutma sistemi olmadığından, bilgisayarı kucağınızda kullanıyorsanız bu ısınma biraz rahatsız edici olabilir. Ancak belirttiğimiz gibi bu ısınma durumu işlemciye aşırı yük bindiği, nadir durumlarda yaşanıyor.

Bilgisayarın hoparlörü alt kısımda sağ ve sol tarafta yer alıyor. Bass’ların zayıf kaldığı hoparlörün tiz ağırlıklı bir ses verdiğini söyleyebiliriz. Keşke Acer, hoparlörü klavyenin sağ ve sol tarafında konumlandırsaydı veya klavyenin üst kısmındaki büyük boşluğa hoparlörü yerleştirseydi. Zira hoparlörün altta kalması ses yüksekliğini olumsuz yönde etkilemiş gibi görünüyor.

Acer Swift 7’de iki adet USB-C ve bir adet kulaklık girişi olmak üzere toplamda 3 giriş bulunuyor. USB-C girişleri bilgisayarın sağ tarafında yer alırken kulaklık girişi ise solda kendine yer buluyor. İnce bir bilgisayar olduğu için bu bilgisayarda alışık olduğumuz USB girişinin yer almasını beklemek mümkün değil. USB-C kabloları büyük oranda yaygınlaştığı için yalnızca USB-C girişinin yer alması sorun yaratmayacaktır. Thunderbolt destekli olan bu USB-C girişlerinden görüntü aktarımı yapılabildiğini de belirtelim.

Dokunmatik Ekran

Swift 7’de 14 inç Full HD dokunmatik ekrana yer veriliyor. Yeterince net bir görüntü sunan ekranın parlaklık seviyesi de gayet iyi. Ekranın dokunmatiği iyi tepkiler veriyor ve ekranın her köşesinde dokunmatiğin doğru bir şekilde algılandığını görebiliyoruz. Uzun dokunuşlar sağ tık işlevini görürken tek dokunuşla seçim yapıyor ve çift dokunuşla dosyaları ve uygulamaları açabiliyoruz.

Ekranın etrafında yok denecek kadar ince bir siyah çerçeve yer alıyor. Çerçevenin çok küçük olması sonsuz ekran deneyimi yaşanmasını sağlıyor. Her açıdan net bir şekilde görülebilen ekranın genel olarak iyi bir deneyim sunduğunu söyleyebiliriz. Corning Gorilla Glass 6 ekran hem parlak ve net görüntüler sunuyor hem de ekstra dayanıklılık vadediyor.

Acer

Acer Swift 7 Günlük işler için yeterli performansı sunuyor

Çift çekirdekli Intel Core i5-8200Y’den güç alan bilgisayarın işlemcisi 1.30 GHz hız sunuyor. 8 GB RAM’in yer aldığı bilgisayarda dahili olarak Intel UHD 615 ekran kartı bulunuyor. Bu detaylardan da anlaşılabileceği üzere Acer Swift 7’den yüksek performans beklemek mümkün değil; zaten bilgisayarın böyle bir vaadi de bulunmuyor.

Acer Swift 7’nin odaklandığı nokta taşınabilirlik ve taşınabilirliğe odaklanıldığında yüksek seviye donanımlar kullanılamıyor. Bu bilgisayarda günlük işlerinizi rahatlıkla halledebilir, sosyal medya platformlarında gezinebilir ve video izleyebilirsiniz. Yine de bu bilgisayarda oyun oynamakta kararlıysanız Counter Strike: GO, LoL ve Dota 2 gibi yüksek sistem istemeyen oyunları düşük çözünürlükte ve düşük grafik seviyesinde oynayabileceğinizi belirtelim.

Swift 7 kılıfı
Acer Swift 7 ile birlikte gelen kılıf.

Microsoft Office programlarını rahatlıkla kullandığımız bilgisayarda internette gezinirken ve video izlerken herhangi bir problem yaşamadık. Çok fazla sayıda sekme açıldığında aşırı ısınma ve performans kaybı meydana gelebiliyor ancak normal kullanımda bu sorunun yaşanmadığını belirtelim. Son olarak Photoshop’ta gerçekleştirdiğimiz basit fotoğraf düzenleme işlemlerinde de performans sorunu yaşamadık.

Bilgisayarın kullanım süresi kullanım kılavuzunda 12 saat olarak belirtilmiş. Orta parlaklık ayarında ve işlemciyi fazla zorlamadan bu süreye ulaşmak mümkün. Parlaklığı sonuna kadar açıp biraz da işlemciyi yoracak işler yaptığınızda bu süre daha aşağı inebiliyor. Genel olarak kullanım süresinin başarılı olduğunu söyleyebiliriz.

Acer Swift 7 kimlere hitap ediyor?

Sonuç olarak Acer Swift 7, taşınabilirliğe önem veren ve bilgisayarda günlük basit işlerini halletmek, internette gezinmek ve video izlemek isteyenlere hitap ediyor. Eğer sürekli olarak seyahat eden biriyseniz, bilgisayara devamlı olarak erişiminizin olması gerektiği bir iş yapıyorsanız Acer Swift 7 beklentilerinizi fazlasıyla karşılayacaktır. Ancak yüksek performans gerektiren video düzenleme ve oyun oynama gibi işler için bir bilgisayar arıyorsanız farklı modellere yönelmeniz gerekiyor. Acer Swift 7 size ince ve hafif bir bilgisayar vadediyor ve vaadini de yerine getiriyor.

Teknik Özellikler

Ekran
14 inç Full HD dokunmatik Ekran

İşlemci
Intel Core i5-8200Y, 1,30 GHz

Grafik Kartı
Intel UHD Graphics 615

RAM
8 GB

Depolama
256 GB SSD

Bağlantılar
2 adet USB-C girişi
3.5 milimetre kulaklık girişi

Boyut ve Ağırlık

9,95mm Yükseklik – 317,9 mm Genişlik – 191,5 mm Derinlik

890 Gram Ağırlık

Pil

2.770 mAh (Yaklaşık 12 saat kullanım süresi)

Diğer özellikler
Parmak izi okuyucu

YANIT VER

Lütfen yorumunuzu giriniz.
Lütfen isminizi giriniz