airbus a350

Elektronik cihazlar, belirli bir süre kullanımın ardından bazı fonksiyonlarını yerine getiremez hale gelebiliyor. Böyle durumlarda soruna çözüm getirebilmek için cihazı yeniden başlatmak yeterli oluyor. Özellikle mobil cihazlarda cihazların yeniden başlatılma işlemi sıkça kullanılıyor. Haberimize konu olan cihaz ise ne bir telefon ne de bir tablet. Airbus imzalı Airbus A350 isimli uçağın belirli aralıklarla yeniden başlatılmaya ihtiyaç duyması son günlerde gündemi meşgul ediyor.

Airbus A350 ilginç bir sorunla gündemde

Belirtilenlere göre tıpkı diğer cihazlar gibi Airbus A350 de uzun süre kullanımda sorunlar yaşatabiliyor. Yazılımdan kaynaklı sorunlar nedeniyle Airbus A350 sahibi havayolu şirketlerinin sürekli olarak uçakları yeniden başlatması gerekiyor. Uçakların 149 saatte bir yeniden başlatılması gerektiği, aksi takdirde yazılımsal problemlerle karşılaşılabileceği ifade ediliyor. Sorunların uçuş güvenliğini etkileyebileceği ve bu nedenle yeniden başlatmaların önemli olduğuna dikkat çekiliyor.

Normal şartlarda uçaklar yerdeyken bile sistemler tamamen kapatılmıyor. Uçakların devamlı olarak çalışır durumda olması sayesinde uçakların sorunları mühendisler tarafından devamlı olarak kontrol edilebiliyor ve gerekli onarımlar gerçekleştirilebiliyor. Ancak Airbus’ın A350 modellerindeki bu sorun nedeniyle yaklaşık 1 haftada bir uçağın tüm sistemlerinin kapatılması ve yeniden açılması gerekiyor. Bu sorunun uçakların yerdeki bakım sürecini sekteye uğrattığı ve fazladan bir iş yükü anlamına geldiği söyleniyor.

Airbus, sorunu çözecek bir güncelleme yayınlamış durumda. Havayolu şirketlerinin sürekli olarak uçağı yeniden başlatmak yerine bu güncellemeyle sorunu çözebileceği belirtiliyor.

YANIT VER

Lütfen yorumunuzu giriniz.
Lütfen isminizi giriniz