airpods pro

Apple’ın son yıllarda piyasaya sürdüğü en başarılı “yeni” cihazlardan biri hangisi diye sorarsanız rahatlıkla AirPods cevabını verebiliriz. Apple ekosisteminde her cihaza kolayca bağlanması ve bununla da sınırlı kalmayıp Android cihazlarda da kullanılabilmesiyle beğeni toplayan AirPods, kablosuz kulaklık pazarının tepesinde yer alıyor. Cupertinolu teknoloji devinin yeni kulaklığı AirPods Pro ise kullanıcıların uzun zamandır beklediği gürültü engelleme özelliğini getiriyor.

AirPods Pro daha yüksek fiyatla gelebilir

AirPods yeni piyasaya sürüldüğü dönemde kablosuz kulaklık piyasası bugünki kadar hareketli değildi. Ancak günümüzde birçok kablosuz kulaklık bulunuyor ve bu kulaklıklar özellik bakımından AirPods’u geride bırakmaya başladı. 2. nesil AirPods modeliyle de beklenen yenilikleri getiremeyen Apple, nihayet gerçekten yeni bir modelle karşımıza çıkmaya hazırlanıyor.

AirPods Pro olarak adlandırılacak yeni kulaklıktaki en büyük özelliğin gürültü engelleme desteği olacağı belirtiliyor. Bu özelliğin verimli şekilde kullanılabilmesi için kulaklık tasarımında değişikliğe gidiliyor. Kulaklığın uç kısımlarına yerleştirilecek yeni bir parça ile ses yalıtımının artırılması hedefleniyor. Yeni nesil AirPods Pro’nun fiyatının 260 dolar seviyesinde olacağı ileri sürülüyor. Mevcut AirPods modeli 159 dolar, kablosuz şarj özellikli seçeneğinin ise 199 dolardan satıldığı düşünülürse büyük bir fiyat artışı söz konusu olabilir. Eğer satış fiyatı bu şekilde olursa kullanıcıların yalnızca gürültü engelleme ve ses konusunda birkaç iyileştirme için fazladan 100 dolar vermesi gerekecek. Yeni AirPods Pro’nun bu ayın sonunda raflardaki yerini alacağı konuşuluyor.

Apple’ın “Pro” takıntısı nereye doğru gidiyor?

AirPods Pro’dan söz açılmışken, Apple’ın “Pro” ismini takıntı haline getirmesinden bahsetmek istiyorum. Eskiden gerçek anlamda profesyonellere yönelik cihazlarda (MacBook Pro, iMac Pro vb.) “Pro” ekini kullanan Apple, günümüzde tabiri caizse dağa taşa Pro eklentisini ekleyiveriyor. Bilgisayar modellerinde ve tablette bile anlayışla karşıladığımız bu isimlendirme, telefon ve iddialar doğruysa kulaklıkta kullanılmasıyla artık anlamını yitirmeye başlamış durumda. Profesyonellere yönelik, stüdyo kullanımına uygun bir kulaklığın “Pro” olarak adlandırılması akla yatkın ancak genel kitleye hitap eden ve profesyonel bir yönü bulunmayan bir kulaklığın böyle isimlendirilmesi hiç mantıklı değil. Ürünlerini kategorilendirme konusunda eskiden titiz bir tavır alan Apple’ın çok fazla değişik varyasyona sahip ürün piyasaya sürmesi ve akılda kalıcılıktan uzak, altı boş isimlendirmeler kullanması ilginç. Teknoloji devinin bir sonraki “Pro” cihazının Apple TV olma ihtimali tüylerimizi ürpertiyor.

YANIT VER

Lütfen yorumunuzu giriniz.
Lütfen isminizi giriniz