akıl sağlığı takibi

Telefonumuz ve giyilebilir cihazlar sayesinde sağlığımızla ilgili bazı temel noktaları takip etme imkânımız oluyor. Ancak teknolojinin sınırları gereği kendimizle ilgili çok fazla veriyi takip edemiyoruz. Yalnızca kaç kalori yaktığımızı, ne kadar yürüdüğümüzü, oksijen ve stres seviyemizi görebiliyoruz. Genel itibarıyla fiziki özelliklerimize odaklanan takip özellikleri, akıl sağlığımızla ilgili herhangi bir veri sunmuyor. Kanada’da yer alan Dalhousie Üniversitesi araştırmacıları tarafından geliştirilen uygulama ise telefondaki veriler sayesinde akıl sağlığı takibi yapabiliyor. Geliştirilen bu akıl sağlığı takibi uygulaması, gelecekte telefon kullanıcılarının sağlıklarıyla ilgili daha detaylı bilgiler edinmesini sağlayabilir.

İlginizi Çekebilir:  Corona Virüs Bulaşma İhtimalini Gösteren Uygulama

PROSIT olarak adlandırılan uygulama telefonu kullanma alışkanlıklarınızı analiz ederek akıl sağlığı takibi yapıyor. Kişinin kaç saat uyuduğu, kaç adım attığı, ne kadar mesajlaştığı ve arama geçmişi gibi veriler değerlendirilerek kişinin ruhsal sağlığıyla ilgili bilgiler ediniliyor. Hatta kişinin müzik tercihleri ve dinlediği şarkılar da değerlendirmeye dahil edilerek kişinin yakın zamanlarda hangi duyguları yaşadığı anlaşılabiliyor.

Geçmişte araştırmacılar benzer bir analiz uygulamasına imza atmıştı. Analiz edilmek istenen kişinin Instagram profili inceleniyor ve paylaşımlara bakılarak söz konusu kişinin depresyonda olup olmadığı anlaşılabiliyordu. PROSIT adlı yeni uygulama ise yapabildikleriyle önceki uygulamalara göre daha verimli bir şekilde kullanılabiliyor.

Uygulamanın birçok kişisel veriyi detaylı olarak analiz ettiğini düşündüğümüzde bu uygulama analizlerinin sadece doktor ve hasta tarafından görülebilmesi en sağlıklısı olacaktır. Doktorlar bu uygulamadan gelen verileri kullanarak hastaları yönlendirebilir ve akıl sağlığını etkileyen sorunlar kolayca çözülebilir. Henüz geliştirilme aşamasında olan uygulamayla ilgili videolara uygulamanın resmi sitesinden ulaşabilirsiniz.

YANIT VER

Lütfen yorumunuzu giriniz.
Lütfen isminizi giriniz