pil

Akıllı telefonların hayatımızın vazgeçilmez bir parçası haline geldi. Neredeyse herkesin elinde bir akıllı telefon var. Bu telefonlarla oyun oynuyor, internete bağlanıyor, görüşmeler yapıyor ve iletişime dair tüm ihtiyaçlarımızı karşılıyoruz. Ancak akıllı telefonlardaki tek sorunumuzu pil ömrünün kısa olması oluşturuyor. Bu sorunla ilgili yine akıllı telefonumuzla internete bağlanarak akıllı telefon pili nasıl korunur? araması yapıyoruz. Akıllı telefon pilini korumak için küçük detaylara dikkat etmek gerekiyor. Bu kurallara dikkat edildiğinde akıllı telefon pilini maksimum süre kullanmamız mümkün oluyor. piller elektrik enerjisinin seviyesinden, sürekli kullanımdan, telefonda açık olan uygulamalardan ve daha birçok detaydan etkilenebiliyor. Pillerin ömrünü kısaltan etmenleri sizler için sıraladık.

Pil Tam Dolmadan Şarj Aletini Prizden Çıkarmayın

Akıllı telefon kullanıcılarının pil kullanım konusunda en sık yaptığı hata telefon şarj aletiyle elektriğe bağlıyken, telefonun pili tam dolu olmadan prizden çıkarmaktır. Bu işlem ile pilin çalışma prensibi ile oynanmış olur. Siz pil tam dolmadan şarj aletini çıkardığınızda şarj döngüsü bu durumdan etkilenir ve zaten bir yıl gibi kısa süre içinde sorun çıkarmaya başlayan pilin ömrünü daha da kısaltmış olursunuz.

Telefonu Şarj Halindeyken Fazla Kullanmayın

Bazı kişilerin sürekli olarak telefonlarını şarj aletine bağlı olarak kullandıklarını görürüz. Bu işlem pilin kısa süre içinde boşalmasını sağlayan bir işlemdir. Telefonu prize takılıyken  kullanmak elektrik enerjisinin pile farklı seviyelerde etki etmesine neden olacağından bu konuya dikkat edilmediğinde pil zarar görebilir. Pilin sorunsuz kullanımını sağlamak için şarj aletiyle prize bağlı olan telefonun kullanılmaması gerekir. Ayrıca normal kullanımda zaten ısınan telefon, şarjdayken kullanımda daha da ısınır. Bu da farklı problemleri beraberinde getirebilir.

Orijinal Şarj Aleti Kullanın

Pilin kısa sürede bozulmasının bir diğer sebebi de piyasada ucuza satılan sahte şarj cihazlarının kullanılmasıdır. Sahte şarj cihazları pile uygun elektrik sirkülasyonu sağlamaz. Hızlı bir şekilde elektriği pile göndererek, ömrünün kısa oluşuna sebep olur. Özellikle her telefona uyum sağlayan kalitesiz şarj aletleri, pil ömrünü kısaltan etmenlerin başında geliyor.  Pilin daha uzun süre kullanımını sağlamak için orijinal şarj aleti, yani telefon modeline ait olan şarj aletinin kullanılması gerekiyor.

Pil Göstergesi %30’un Altına Düşmeden Pili Şarj Aletine Bağlayın

Pilin ömrünü uzatan etmenlerden biri de telefon şarjının %30’un altına düşmeden şarj aletine bağlanmasıdır. Bu işlem ile telefon şarj cihazı, pil %100 dolana kadar şarj cihazından çıkarılmamalıdır. Bu işlemde yapılan hata ise pilin sıfıra düşmesini bekleyerek şarj aletine bağlamak oluyor. Pil sıfıra düştüğünde, pilin içerisindeki elektriksel hareketlilik sona erer ve bu da pilde bulunan iletkenlerin negatif etki görmesine sebep oluyor.

YANIT VER

Lütfen yorumunuzu giriniz.
Lütfen isminizi giriniz