şarj istasyonları

Elektrikli otomobillerin yaygınlaşmasının önündeki engellerden biri, elektrik şarjı istasyonlarının çok az sayıda olması. Yeni nesil elektrikli otomobillerin menzili oldukça artmış durumda ancak tabii ki yine de belirli aralıklarla şarja ihtiyaç duyuyorlar. Her adım başı yakıt istasyonları bulunuyor ancak şarj istasyonlarına bu kadar kolay ulaşmak mümkün olmuyor. Almanya, yeni yasa düzenlemesiyle birlikte şarj istasyonlarının sayısının artmasının önünü açıyor.

Almanya hükümeti tarafından alınan karara göre ülke sınırları dahilindeki tüm yakıt istasyonlarında elektrikli şarj istasyonları bulunması zorunlu hale gelecek. Böylece elektrikli otomobil kullanıcıları ihtiyaç duydukları takdirde herhangi bir yakıt istasyonuna girerek aracını şarj edebiliyor.

İlginizi Çekebilir:  Elektrikli Otomobiller 10 Dakika İçinde Şarj Olabilecek

Yapılan anketlere katılanların yüzde 97’si elektrikli araçların yeterli menzile sahip olmaması ve şarj etmenin sorun olabilmesi nedeniyle elektrikli otomobillere mesafeli yaklaşıyor. Almanya hükümetinin attığı bu adım, elektrikli otomobil satın almak isteyenlerin her zaman şarj istasyonuna erişim sağlayacağının garantisini vererek elektrikli otomobil satışlarına destek olacak gibi görünüyor.

Elektrikli otomobillerin şarj olması, normal araçlardaki gibi saniyeler içerisinde gerçekleşmiyor. Ancak yine de yaygın olarak elektrikli şarj istasyonları kullanılması, elektrikli otomobillerin çok büyük bir dezavantajını ortadan kaldıracaktır. Almanya Başbakanı Angela Merkel’in elektrikli ulaşım araçları konusuna önem verdiği biliniyor. Merkel daha önce yaptığı açıklamada 2030 yılına kadar Almanya’nın her yerinde milyonlarca şarj istasyonunun kurulması hedefleniyor. Umarız ülkemizde de benzer adımlar atılır ve elektrikli otomobillerin kullanımı teşvik edilir.

YANIT VER

Lütfen yorumunuzu giriniz.
Lütfen isminizi giriniz