alzheimer tedavisi

Her yıl tıp alanında dikkat çekici gelişmeler olmaya devam ediyor. Uzun yıllardır tedavisi bulunmayan hastalıkların nihai tedavisinin bulunması için çalışmalar tüm hızıyla sürüyor. Henüz tam olarak tedavisi bulunmamış ve milyonlarca insanın muzdarip olduğu hastalıklardan biri de Alzheimer. Alzheimer’ın nedeni tam olarak bulunamadığı için tedavisi de tam anlamıyla mümkün olmuyor. Ancak araştırmacıların yeni buluşu, alzheimer tedavisi için önemli bir adım.

İlginizi Çekebilir:  Bilim İnsanları Sentetik Kana Sahip Robot Balık Geliştirdi

Avustralya’daki araştırmacılar tarafından geliştirilen teknik sayesinde alzheimer tedavisinin daha etkili olması hedefleniyor. Alzheimer tedavisinin etkili olmasının önündeki en büyük engelin kan-beyin bariyeri olduğu belirtiliyor. Kan-beyin bariyeri, beyni kanda dolaşan toksin ve diğer zararlı maddelerden koruyor. Dolayısıyla kan-beyin bariyerinin beyin fonksiyonlarının düzgün çalışmayı sürdürebilmesi için son derece önemli olduğunu söyleyemek mümkün. Ancak beyni toksinlerden koruyan bu bariyer, aynı zamanda alzheimer hastalığına çözüm getirecek olan ilaçların da beyne etki etmesinin önüne geçiyor. Geliştirilen teknik ise bu koruma sisteminde ufak bir değişiklik sağlayarak alzheimer tedavisinin etkili bir şekilde yapılabilmesini mümkün hale getiriyor.

Geliştirilen teknikle hücrelere lipit mikro baloncuklar enjekte ediliyor. Bu baloncuklar hücre içerisinde patladığında geçici olarak kan-beyin bariyerini devre dışı bırakıyor. Bu esnada alzheimer tedavisi uygulanması halinde tedavinin etkisinin daha yüksek olması bekleniyor.

Alzheimer’ın semptomlarının en aza indirgenmesi için geliştirilen bu tekniğin klinik çalışmaları devam ediyor. Kan-beyin bariyerinin kısa süre de olsa devre dışı bırakılmasının ciddi sağlık sorunları yaratmasından endişe duyuluyor. Tekniğin güvenilirliği ve etkisi kanıtlandığı takdirde gelecekte alzheimer tedavisinde bu tekniğin kullanılabileceği ifade ediliyor.

YANIT VER

Lütfen yorumunuzu giriniz.
Lütfen isminizi giriniz