Eğer bilgisayarınızı sadece iş için kullanıyor veya sosyal medyada gezintiye çıkmak için açıyorsanız bilgisayarınızın teknik özellikleri pek önemli değil. Ancak saatlerce oyun oynayan biriyseniz veya yüksek işlem gücü gerektiren bir işle meşgulseniz her zaman en iyisine sahip olmanız gerekiyor. AMD’nin tanıttığı yeni üst seviye işlemci Ryzen 9 3950X, şirketin son kullanıcıya hitap eden en güçlü işlemcisi olarak karşımıza çıkıyor.

AMD’nin 7 nanometrelik Zen 2 mimarisiyle geliştirilen Ryzen 9 3950X, Intel’in 12 çekirdeli i9920X’e rakip oluyor. Üstelik 16 çekirdekle Intel’in işlemcisinden daha güçlü olan işlemcinin fiyatı da Intel’inkine göre çok daha düşük. 749 dolar fiyat etiketiyle satışa sunulacak olan AMD’nin yeni nesil işlemcisi ile denk fiyatta ve benzer özelliklerde Intel tarafında bir işlemci bulunmuyor. AMD’nin fiyat avantajıyla yüksek satış rakamlarına ulaşması bekleniyor.

Ryzen 9 3950X yüksek performans isteyenlere hitap ediyor

Önceki nesil işlemciye göre yüzde 22’lik performans artışı vadeden yeni nesil AMD işlemci, Full HD oyunlarda daha yüksek performans gösteriyor. Counter Strike: GO, Fortnite ve Rocket League gibi milyonlarca oyuncuya sahip oyunlar için özel olarak optimize edilen işlemcinin bu oyunlarda maksimum performansı sunduğu belirtiliyor. Henüz AMD’nin verilerinin haricinde elimizde bir veri bulunmadığı için performansın ne kadar yüksek olduğunu bilemiyoruz.

Yeni Ryzen 9 3950X’in 25 Kasım tarihinde tüm dünyada satışa sunulacağı belirtiliyor. İşlemciyle ilgili tüm teknik detaylara buradan AMD’nin resmi internet sitesine ulaşarak bakabilirsiniz.

YANIT VER

Lütfen yorumunuzu giriniz.
Lütfen isminizi giriniz