hermeus

Teknolojil gelişmeler her alanda hayatımızı kolaylaştırmaya devam ediyor. Hatırlarsanız geçtiğimiz haftalarda Japonya’da gelişimi sürdürülen bir trenden bahsetmiştik. Rekorları alt üst eden hızlara ulaşan bu tren sayesinde Japonya’daki ulaşımın çok daha kolay bir hale geleceğini sizlere aktarmıştık. Şimdiki haberimizin konusu ise Hermeus adlı şirketin geliştirdiği hipersonik jet uçağıyla ilgili. Hız konusunda tüm uçakları geride bırakmayı hedefleyen bu hız canavarı, gelecekte ülkeler arasındaki mesafeleri ortadan kaldıracağa benziyor.

Hermeus tarafından geliştirilen uçak, mesafeleri ortadan kaldırıyor

Son zamanlarda yatırımcılardan ciddi miktarlarda destek alan Hermeus firmasının geliştirdiği jet, ses hızının 5 katı süratte hareket edebiliyor. Bu yüksek hız ile Londra’dan New York’a 90 dakika gibi inanılmaz bir zamanda yolculuk etmek mümkün oluyor. Normalde bu iki şehir arasındaki uçuş 7 saatte tamamlanıyor. Bu da yeni jetin mevcut uçuş süresine göre 5 kat daha hızlı şekilde uçuş tamamlayabildiğini gösteriyor. Hermeus firmasının kurucusu ve CEO’su olan AJ Piplica’nın belirttiğine göre şirketin hedefi, yüksek hızlarda seyahati mümkün hale getirerek ulaşımda yeni bir devir başlatmak.

Hipersonik jetin yapabildikleri etkileyici. Ancak kısa sürede bu uçakları havada görmemiz mümkün olmayacak. Şimdilik geliştirme aşamasında olan uçakların tam anlamıyla satışa hazır hale gelmesi için bir süre daha geçmesi gerekiyor. Yalnızca mekanik anlamdaki testlerin tamamlanması da yeterli değil. Uçağın havacılıkla ilgili izinleri alması için de bir süre beklenmesi gerekiyor. Bunun için 10 yıllık uzun bir süreye ihtiyaç duyulabileceği de söylenenler arasında.

YANIT VER

Lütfen yorumunuzu giriniz.
Lütfen isminizi giriniz