cannonball run

Bildiğiniz üzere Amerika Birleşik Devletleri devasa bir ülke ve burada bir uçtan bir uca seyahat etmek normal şartlarda günler sürüyor. Günde yaklaşık 8 saat yolculuk yapıldığında bir uçtan diğerine gitmek 4 ile 6 gün arasında bir vakit alıyor. Arne Toman, Douglas Tabbutt ve Berkeley Chadwick isimli üç genç ise bu mesafeyi bir günden biraz daha fazla sürede kat ederek kırılması güç bir Cannonball Run rekoruna imza attı.

Önceki Cannonball Run rekoruna fark attılar

Amerika Birleşik Devletleri’nin en doğusunda ve en batısında bulunan New York ile Los Angeles arasında en kısa sürede seyahat etmeye dayanan Cannonball Run isimli rekor, daha önce 28 saat ve 50 dakika olarak kırılmıştı. Yeni rekor ise bu süreyi bir buçuk saat kadar azatmış oldu. İki şehir arasında tam 27 saat 25 dakikada yolculuk tamamlandı.

Tahmin edeceğiniz gibi bu rekoru kırarken birçok yasal olmayan davranışlarda bulunulduğu ve hız limitlerinin fazlasıyla aşıldığı belirtiliyor. Çeşitli navigasyon uygulamaları kullandıklarını belirten ekip, bu sayede polis kontrol noktalarına takılmadıklarını ve trafiğin en az olduğu yerlerden gittiklerini ifade ediyor.

Amerika’nın bir ucundan bir ucuna gitmek için elbette sıradan bir otomobil kullanılmamış. Zaten sıradan bir araçla bu süreye ulaşılması mümkün değil. Rekorun kırılmasındaki asıl pay Mercedes-Benz E6’nın. Modifiye edilmiş olan modelin çift turbo şarjlı motoru sayesinde aracın 800 beygir güç ürettiği belirtiliyor. Böyle bir canavarla ve trafik kurallarının ihlaliyle rekoru kırmak zor olmasa gerek.

YANIT VER

Lütfen yorumunuzu giriniz.
Lütfen isminizi giriniz