android 11 beta

Her yıl olduğu gibi bu yıl da yeni Android sürümü kullanıma sunulacak. Android 11 sürümünde birçok yeni özelliğin gelmesi bekleniyor. Gelecek olan yenilikleri herkesten önce denemek isteyenler artık Android 11 açık beta sürümünü indirerek yeni özellikleri kullanabiliyor.

Android 11 ile birlikte Android işletim sisteminin birçok farklı noktasında değişiklikler yapılıyor. Değişikliklerden en dikkat çekeni bildirim tarafında oluyor. Android 11 ile birlikte bildirimlerin daha iyi gruplandırılması hedefleniyor. Özellikle de mesaj bildirimlerine ulaşmak eskisine göre daha kolay bir hale geliyor. Mesaj uygulamalarından gelen bildirimler ayrı bir kategoriye alınıyor ve bildirim ekranının tepesinde konumlandırılıyor. Bildirim üzerinden artık direkt orak fotoğraf da gönderilebiliyor. Gün içerisinde en sık kullandığımız uygulamalardan biri mesajlaşma uygulamaları olduğundan bu değişikliğin önemli olduğunu vurgulamak gerek. Yalnızca mesajlaşma bildirimlerinin değil, tüm bildirimlerin artık daha organize bir şekilde sunulduğu belirtiliyor.

Yeni sürümde gizlilik ve güvenlik konusunda da geliştirmeler yapılıyor. Son sürümlerde zaten bu alanlarda geliştirmeler yapan Google, Android 11 ile birlikte uygulamalara verilen izinler üzerinde daha fazla söz sahibi olmamızı sağlıyor. Örneğin uzun zaman öncesinde bazı izinler verdiğiniz uygulamalar, bir süre boyunca bu uygulamaları kullanmazsanız izinleri kaybediyor. Uygulamayı açtığınızda yeniden izin vermek veya izin vermemek sizin tercihinize kalıyor. Bu sayede yalnızca birkaç defa kullandığınız uygulamaların tek seferlik aldığı izni devamlı olarak elinde bulundurmasının önüne geçiliyor.

Android 11 beta sürümü nasıl indirilebilir?

Android 11 beta indirmek için şu an için tek yol Google Pixel 2 veya daha yeni bir Pixel cihazına sahip olmak. Android 11 betasının gelecek günlerde daha fazla akıllı telefon modelinde kullanılabileceği belirtilse de bu modellerin hangileri olacağı henüz bilinmiyor. Beta süreciyle ve Android 11’in özellikleriyle ilgili bilgi almak için Google’ın resmi blog sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

YANIT VER

Lütfen yorumunuzu giriniz.
Lütfen isminizi giriniz