mac

Dünyanın önde gelen teknoloji şirketlerinden olan Apple, kendi yazılımını üretiyor olmasıyla her daim gurur duyuyor. Steve Jobs, yaptığı bir sunumda Alan Kay’ın yazılım şirketleriyle ilgili sözünü paylaşmış ve yazılım konusuna odaklanan firmaların kendi donanımını üretmesi gerektiği vurgusunu yapmıştı. Apple kendi yazılımını üretiyor olsa da donanım üzerinde tam kontrole sahip değil. Çünkü bileşenlerin cihazlarda ne şekilde kullanılacağı Apple kontrolünde olsa da bu bileşenlerin üretiminde Apple’ın parmağı bulunmuyor. Cupertinolu şirketin eski Mac kullanıcılarına yaptığı uyarı, şirketin kendi kontrolünde olmayan bir bileşenden kaynaklanan Zombieload soruna işaret ediyor.

Eski Mac kullanıcıları tehlike altında olabilir

Appleinsider’ın paylaştığı rapora göre eski Mac bilgisayarlar, Intel işlemcileri etkileyen “Zombieload” adı verilen bir açığın hedefi olabilir. Intel daha önce bu konuyla ilgili bir mikrokod yayınlamış ve üreticilerin işlemcilerdeki bu açığı kapatabilmelerine yardımcı olmuştu. Ancak söylenenlere bakılırsa bazı Mac modelleri halen bu sorunla boğuşuyor. 2011’den daha eski Mac modellerinin Zombieload türü saldırılara açık halde olduğu belirtiliyor.

Apple’ın bu açığı gelecek macOS sürümlerinde giderebilmesinin önünde önemli bir engel bulunuyor. Intel’in bu saldırıları engelleyebilmek için gerekli olan kodları Apple’a ulaştırmadığı belirtiliyor. Apple’ın destek sayfasında sorunun çözümü için bir rehber bulunsa da bu işlemlerin yapılması durumunda sistem performansının yüzde 40 gibi yüksek bir oranda düşebileceği dile getiriliyor.

2011 öncesi Mac’in kullanım oranları ve bu Mac’leri kullananların ne kadarının bu sorundan dolayı sıkıntı yaşadığı bilinmiyor. Uzun bir süredir gelecekte kendi donanım bileşenlerini üreteceği söylenen Apple, yaşanan bu sorunun ardından kendi donanımını üretmenin ne kadar önemli olduğunu anlamıştır sanırız.

YANIT VER

Lütfen yorumunuzu giriniz.
Lütfen isminizi giriniz