iOS

Teknoloji devi Apple, sanal iPhone hizmeti sunduğu gerekçesiyle bir şirketten davacı oldu. Apple, şirketin haksız kazanç ettiğini ve iOS işletim sisteminin açıklarının yayılmasına sebep olduğunu duyurdu. Apple tarafından dava edilen Corellium adlı şirket, kullanıcılarına sanal iPhone oluşturabilme imkânı veriyor. Bilindiği gibi, teknoloji dünyasında çok yoğun bir rekabet yaşanıyor. Kimi zaman, dünyanın en önemli şirketlerinden biri olan Apple aleyhine de dava açılıyor. Ancak bu kez davayı açan taraf Apple ve hem iddiaları hem de iddialarını dile getirirken kullandığı ifadeler oldukça sert.

Apple izinsiz iOS kullanımını önlemek istiyor

Açtığı davayla gündeme gelen Apple, bu dava hakkında sert bir üslup kullanıyor. Davacı olduğu Corellium’un iOS kodlarını ve diğer her şeyini kopyaladığını belirtiyor. Apple, sanal iPhone hizmeti verdiği için, Corellium adlı bir şirkete dava açtı. Şirketten yapılan açıklamaya göre, Corellium, kullanıcılarına sanal iPhone deneyimi yaşatarak haksız kazanç elde ediyor. Ayrıca, iOS işletim sisteminin güvenlik açıklarının yaygınlaşmasına sebep oluyor. Apple, dava ettiği şirketin, iOS kod ve arayüzünü kopyalamaktan başka bir şey yapmadığını da söylüyor. Apple, sanal iPhone ile haksız kazanç sağlanması bir yana, IPhone’daki güvenlik açıklarını öğrenmek isteyenler için fayda sağlandığını da iddia ediyor.

Apple tarafından yapılan, bu zehir zemberek açıklamalarla beraber gözler, Florida’da açılan davaya çevrilmiş durumda. Mahkemenin, Corellium’un telif hakkı ihlali yapıp yapmadığı konusunda vereceği karar merakla bekleniyor.

YANIT VER

Lütfen yorumunuzu giriniz.
Lütfen isminizi giriniz