macbook klavye

Geliştirdiği ürünlerdeki tasarıma verdiği önemle bilinen Apple, ne yazık ki son yıllarda bu konuda istenen başarıyı sağlayamıyor. Malzeme kalitesinden taviz vermeyen yapısını devam ettiren Apple, buna rağmen cihazlarında yaşanan sorunlarla sık sık gündeme gelmeye başladı. Hatırlarsanız geçtiğimiz haftalarda MacBook’un ekranında yaşanan bir sorun ortaya çıkmış ve epey tepki toplamıştı. Ekrandaki kabloların dayanıksız yapıda olmasından dolayı bilgisayarın kapağı birçok kez kapatılıp açıldığında kablolar aşınıyor ve ekranda gölge benzeri bir görüntünün oluşmasına neden oluyordu. Henüz bu sorunun basında yarattığı etkiler geçmemişken şimdi de bir süredir devam eden klavye sorunu yeniden gündeme geldi.

Apple’ın klavye çilesi bitmiyor

Aslına bakılırsa Apple’ın MacBook’un klavyeleriyle ilgili sorunları 2015 yılına dayanıyor. 2015 yılında yeni 12 inçlik MacBook’u piyasaya süren Cupertinolu şirket, klavyede yaşanan sorunlar nedeniyle birçok şikayet almıştı. Sorunun yaşandığını bir süre sonra kabullenen Apple, bu sorunun çözümü için bir onarım programı başlatmıştı. Daha sonraki modellerde ise “butterfly(kelebek)” adlı klavye mekanizmasında değişikliklere gidilerek sorunun üstesinden gelmeye çalışıldı. 3. nesil kelebek mekanizmasında tuşların iç kısmına koruyucu bir plastik parça yerleştiren ve böylece klavyenin içine toz kaçmasının önüne geçmeye çalışan teknoloji devinin bu konuda başarılı olamadığını söyleyebiliriz. Çünkü halen bazı kullanıcıların klavyede sorunlar yaşadığı belirtiliyor.

Wall Street Journal editörü Joanna Stern, bugün E ve R harflerini kullanmadan yazdığı makaleyle söz konusu sorunun ne kadar can sıkıcı olduğuna dikkat çekmişti. Bu sorunun yaşandığı klavyelerde bazı tuşlar ya basılı kalıyor ya da hiç basmıyor. Örneğin “r” harfine bastığınızda 2-3 tane “r” harfi basılabiliyor. Tuş mekanizmasının içine giren toz ve diğer küçük parçaların bu soruna yol açtığı düşünülüyor.

Apple bu zamana kadar klavyeyi geliştirmek için birçok deneme yapsa da bu hata için hiç özür dilememişti. Şimdi ise Apple basın sözcüsü tarafından açıklamayla sorun yaşayan kullanıcılardan resmen özür dilenmiş oldu. Sorunun çok az sayıda kullanıcıda devam ettiğini belirten Apple, büyük bir kitlenin yeni nesil klavyeden memnun olduğunu dile getiriyor. Apple’ın gelecek yıllarda piyasaya süreceği yeni MacBook modellerinde klavyeyi daha da geliştireceği ve bu sorunu tamamen çözüme kavuşturacağı bekleniyor.

YANIT VER

Lütfen yorumunuzu giriniz.
Lütfen isminizi giriniz