artirilmis gerceklik

Apple’ın AR, yani artırılmış gerçeklik alanında çalışmalar yaptığı sır değil. Uzun yıllardır Cupertinolu teknoloji devinin AR gözlüğü geliştirdiği iddia ediliyordu. Yeni gelen iddialar ise oldukça heyecan verici. Söylenenlere göre Apple ve Valve, artırılmış gerçeklik gözlüğü için güçlerini birleştirebilir.

Apple ve Valve artırılmış gerçeklik alanında da işbirliği yapacağa benziyor

Oyun dünyasının önde gelen isimlerinden Valve, zaman zaman farklı alanlarda diğer şirketlerle ortaklığa gidiyor. Daha önce HTC ile ortaklaşa geliştirdiği HTC Vive ile sanal gerçeklik dünyasına yeni bir soluk getiren Valve, bu kez çok daha ses getirecek bir birlikteliğe imza atabilir. Geçtiğimiz dönemlerde Apple’ın macOS işletim sistemine VR desteğinin gelmesine önayak olan Valve, iddialara göre şimdi de AR için Apple’a yardımcı olacak.

Digitimes’ın haberine göre Valve, ilk kez sanal gerçeklik haricinde bir teknoloji için farklı bir şirketle ortaklık içerisine girecek. Apple’ın uzun süredir konuşulan artırılmış gerçeklik gözlüğünün geliştirilmesinde Valve’in katkısının olacağı söyleniyor. Gözlüğün tam olarak hangi özellikleri sunacağı bilinmese de cihazın 2020 yılı içerisinde satışa sunulma ihtimali bulunuyor.

Şimdilik bu bilgilerin iddia aşamasında olduğunu söylemek gerek. Çünkü Apple genelde bu tür cihazları kendi çatısı altında geliştirmeyi istiyor. Diğer şirketlerle olan ortaklıkları minimum düzeyde tutmaya çalışıyor. Dolayısıyla bu iddiaların yanlış olma ihtimali de bulunuyor. Öte yandan Valve gibi bu alanda isim yapmış bir firmayla ortaklığa gidilmesi pek de imkansız gibi görünmüyor.

YANIT VER

Lütfen yorumunuzu giriniz.
Lütfen isminizi giriniz