apple watch el yıkama algılama

Geçtiğimiz gün düzenlenen WWDC 2020 konferansında Apple ürünleriyle ilgili önemli yenilikler duyuruldu. Bu yeniliklerden nasibini alan cihazlardan biri de Apple Watch oldu. Yeni saat arayüzleri, özelleştirme seçenekleri ve daha birçok yeni özelliğe kavuşan Apple Watch için gelen en ilginç güncellemelerden biri ise otomatik el yıkama algılama özelliğiydi.

İlginizi Çekebilir:  Apple Watch Kalp Krizi Geçiren Kişinin Hayatını Kurtardı

WatchOS 7 ile birlikte Apple Watch’larda kullanılmaya başlanacak olan özellik, koronavirüs salgınını yaşadığımız bu dönemde çokça işimize yarayacak gibi görünüyor. Uzmanlar elimizi sık sık ve en az 20 saniye boyunca yıkamamız gerektiği konusunda bizleri uyarıyor. Ancak birçok kişi yine de daha az sürede elini yıkıyor. Otomatik el yıkama algılama özelliği sayesinde Apple Watch, kaç saniye boyunca elimizi yıkadığımızı algılayabiliyor. Bunun için cihazın sensörlerinden gelen verilerden faydalanılıyor. Kullanıcının yaptığı el hareketleri ve mikrofon aracılığıyla kullanıcının el yıkadığı anlaşılabiliyor. El yıkama işlemi başladığı anda saat ekranında 20 saniyelik bir sayaç beliriyor. Eğer yıkama işlemi bu sürenin altında sonlandırılırsa yıkamaya devam edilmesi yönünde bir uyarı veriliyor. Son olarak eve geldiğinizde elinizi yıkamanızı hatırlatmak için bildirim gönderilebiliyor.

Apple Watch için gelen bu yeni özellik küçük bir detay gibi görünebilir ancak pandemi döneminde önemli bir soruna çözüm getirebilir. Dünya çapında yapılan araştırmalar gösteriyor ki çoğu ülkede el yıkama alışkanlıkları istenen seviyelerde değil. Apple Watch’un dünyanın en çok satan akıllı saati olduğunu göz önünde bulundurduğumuzda cihaza gelen bu özelliğin el yıkama alışkanlıklarını önemli ölçüde değiştirebileceğini söylemek mümkün.

 

YANIT VER

Lütfen yorumunuzu giriniz.
Lütfen isminizi giriniz