apple watch

Akıllı saatler büyük umutlarla piyasaya sürülmüş olsa da hiçbir zaman teknoloji dünyasının merkezine oturmayı başaramadı. Mekanik saat piyasasını tehdit edeceği düşünülürken bunu da başaramayan ve yalnızca teknolojik bir oyuncak olarak kalan bu cihazlar yine de hatrı sayılır bir kitleye ulaşmış durumda. Zaman zaman ortaya çıkan haberler de akıllı saatlerin düşündüğümüz kadar gereksiz olmayabileceğini gösteriyor. Yeni yaşanan bir olayda Apple Watch bir kez daha birinin hayatını kurtarmış durumda.

Apple Watch sayesinde hayata tutundu

Reddit’in /r/Apple kategorisine gönderilen olayda Apple Watch’un kalp krizini erkenden tespit ettiği ve olası bir ciddi rahatsızlığın önüne geçilmesinde yardımcı olduğu belirtiliyor. Anlatılanlara göre televizyon başında yayılan ve bir şeyler atıştıran kullanıcının Apple Watch’u birden uyarı vermiş. Bu uyarıda kalp ritminin normale göre oldukça farklı olduğunun yazdığı ifade ediliyor. Daha sonrasında gelen uyarıda ise hareketsiz birine göre kalp ritminin çok yüksek olduğu görülüyor. Kalp ritmi bildirimlerinin açık olması sayesinde bu uyarıların yapıldığının altı çiziliyor.

Apple Watch’tan gelen uyarıların ardından sağlık ekiplerine haber verdiğini belirten Reddit kullanıcısı, görevliler eve geldiğinde kendisini çok ciddi bir durumda bulduklarını belirtiyor. Hemen hastaneye kaldırılan kişinin tedavi altına alındığı ve tedavi edilerek normal hayatına devam etmeye başladığı da anlatılanlar arasında. Reddit kullanıcısının belirttiğine göre bildirim gelene kadar kötü giden hiçbir şey yokmuş. Gayet normal bir şekilde televizyon izlerken Apple Watch’un bildirimi gelmese belki de hikayenin sonu çok daha kötü bitebilirdi.

Apple Watch sayesinde hayatı kurtulan birçok kişinin yaşadıkları zaman zaman internette kendisine yer buluyor. Apple Watch’un gelişmiş sağlık özellikleri sayesinde kalp krizinin önceden tespit edilmesi sağlanabiliyor. Ayrıca Apple Watch’un tek marifeti bu değil. Kalp krizleri dışında kalp ritmindeki bozuklukların da saat sayesinde tespit edilmesi mümkün olabiliyor. Kullanıcılar bu veriler ışığında doktora baş vurarak hastalıklarıyla ilgili teşhis konulmasını sağlayabiliyor.

Her ne kadar akıllı saatler gereksiz özelliklerin birçoğunu bünyesinde barındırsa da sağlık kontrolü konusundaki başarıyla dikkat çekiyor. Gelecekte sadece sağlık özelliği nedeniyle akıllı saat satışlarının arttığına şahit olursak şaşırmayın deriz.

YANIT VER

Lütfen yorumunuzu giriniz.
Lütfen isminizi giriniz