kablosuz şarj

Kablosuz şarj teknolojileri son birkaç yıldır hayatımıza iyiden iyiye girmiş durumda. Sorun şu ki kablosuz şarj olarak adlandırılan bu teknoloji aslında tam olarak kablosuz şarj sunmuyor. Prize takılı bir kablosuz şarj istasyonu üzerine koyulan cihazları şarj eden bu teknolojinin çok da kullanışlı olduğunu söylemek mümkün değil. Çünkü şarj sırasında bu cihazların kullanılamaması, kablolu olarak şarj etmenin daha kullanışlı bir seçenek olarak karşımıza çıkmasına neden oluyor. Apple’ın yeni ortaya çıkan patenti ise gerçek anlamda kablosuz şarj teknolojisinin yolda olduğuna işaret ediyor.

Daha önce Apple ile ilgili ortaya çıkan iddialarda Cupertinolu şirketin kablosuz şarj teknolojisini hayata geçireceği söylenmişti. Bu teknolojiyle birlikte telefonlar cebimizdeyken şarj olabilecek ve bilgisayarımınız klavye ile faresi kendi kendine şarjını doldurabilecekti. Bu iddialar hiçbir zaman gerçeğe dönüşmedi. Ancak ortaya çıkan bir patent, Apple’ın benzer bir kablosuz şarj sistemi üzerinde çalıştığını doğruluyor.

iMac’ler kablosuz şarj cihazlarına dönüşüyor

Söz konusu patentteki teknoloji sayesinde iMac’ler aynı zamanda bir kablosuz şarj istasyonuna dönüşüyor. Yakın mesafede bulunan cihazları şarj edebilen bu iMac’ler, patent görselinde de görülebileceği üzere masanın üzerindeki aksesuarların şarjını doldurabiliyor. Apple’ın kablosuz klavye ve faresinin pilinin bu teknoloji sayesinde hiçbir zaman bitmemesi mümkün. Patentte yer almasa da bu teknolojinin farklı şekillerde kullanılması da olası. Örneğin masanın üzerinde yer alan telefonunuz ve tabletiniz de kablosuz olarak şarj edilebilir. Tabii ki bu patentin gerçeğe dönüşmesi için yalnızca kablosuz şarj desteği sunan iMac’lerin piyasaya sürülmesi yeterli olmayacaktır. Apple’ın diğer cihazlarının da frekans vesilesiyle uzaktan şarj edilebilmesinin sağlanması gerekiyor. Dolayısıyla Apple bu teknoloji için hemen harekete geçse bile gerçek anlamda kablosuz şarjın kullanılabilir hale gelmesi uzun süre alabilir.

Apple tamamen kablosuz şarj için patent almış ancak yaygın olarak kullanılan sıradan kablosuz şarj cihazı aksesuarını bile piyasaya çıkarabilmiş değil. İlk olarak 2017’de kendisini gösteren Airpower, yaşanan sorunlar nedeniyle bir türlü piyasaya sürülemedi. Bu esnada Samsung başta olmak üzere birçok şirket hızlı kablosuz şarj çözümleriyle bu alanı domine etti. Apple gibi yenilikçi bir firmanın kablosuz şarj alanında bu kadar geç kalması yoğun tepki toplamış durumda. Umarız Apple, gelecek dönemlerde patentteki gibi yaratıcı bir çözümle karşımıza çıkmayı başarır.

 

YANIT VER

Lütfen yorumunuzu giriniz.
Lütfen isminizi giriniz