apple otomobil koltuğu

Apple’ın otomobillerle ilgilendiğiyle ilgili haberler devamlı olarak karşımıza çıkıyor. Ancak henüz şirketten otomobiller konusunda net bir adım görebilmiş değiliz. Daha önce otomobillerle ilgili farklı patentleri ortaya çıkan Apple, şimdi de yüksek teknolojili otomobil koltuğu ile kendisini gösterdi. 

Ortaya çıkan patentteki koltuk, otomobillerin koltuklarındaki önemli bir soruna çözüm getiriyor. Otomobil koltuklarının döşemeleri zaman içerisinde yıpranabiliyor ve gevşeyebiliyor. Döşemenin esnemesi nedeniyle koltuğun yapısı bozuluyor hoş olmayan bir görüntü ortaya çıkıyor. Ayrıca zaman içerisinde koltukta yırtılmalar da oluşabiliyor ve sonuç olarak sadece görüntü olarak değil kullanış açısından da olumsuz bir durum oluşuyor. Apple imzalı patentteki otomobil koltuğu ise döşemelerin gergin bir şekilde koltuğa tam olarak uymasını sağlıyor. Koltuğun hareketlerine uygun olarak gevşeyen veya gergin hale gelen döşeme, bu sayede çok daha az yıpranıyor. Bunu yapabilmek için birkaç küçük motor kullanılıyor. Bu motorlar gerektiği ölçüde döşemeyi gererek koltuğun ilk günkü gibi yeni kalmasını mümkün kılıyor.

İlginizi Çekebilir:  Apple'dan Heyecan Veren Yeni iMac Patenti

Lüks araçların koltuklarında koltuk ısıtması bulunmasına alışığız. Apple’ın patentini aldığı koltukta ise hem soğutma hem de ısıtma özelliği bulunuyor. Koltuğun alt kısmındaki fanlar sayesinde sıcak veya soğuk hava kumaşın içerisinden geçerek kullanıcıya iletiliyor.

Apple’ın birçok farklı alanda binlerce patenti bulunuyor. Alınan her patent, bu fikrin gerçeğe dönüşeceğini göstermiyor. Patentlerin çok büyük bir bölümü sadece diğer markaların bu fikri kullanmaması için alınıyor. Apple gelecekte bir otomobil modeliyle karşımıza çıkar mı yoksa bu patent de kullanılmayan patentlerden biri olarak kalır mı bunu hep birlikte göreceğiz. Bir diğer seçenek olarak ise Apple bu yüksek teknolojili koltuk patentini diğer otomobil firmalarına satabilir.

YANIT VER

Lütfen yorumunuzu giriniz.
Lütfen isminizi giriniz