audi çift taraflı şarj

Elektrikli otomobillerin yaygınlaşması sayesinde fosil yakıtların kullanımının azalması amaçlanıyor. Güneş panelleriyle elektrik üretimi yapılması sayesinde üretilen elektriğin otomobilde kullanılması da mümkün oluyor. Audi ise bu sistemi bir adım öne taşıyarak çift taraflı şarj sistemini kullanmaya hazırlanıyor.

Gelecekte Audi’nin elektrikli otomobilleri yedek bir güç kaynağı görevi görebilecek. Örneğin evlerdeki güneş panellerinin ürettiği fazladan enerji otomobilde depolanabiliyor ve istendiğinde enerji ev için kullanılabiliyor. Ayrıca elektrik kesintileri durumunda da otomobili evin jeneratörü olarak kullanmak mümkün oluyor. Enerji hattına direkt olarak bağlanan otomobil, çift taraflı şarj özelliği sayesinde elektrik kullanımının az olduğu zamanlarda elektrik depoluyor ve kullanımın arttığı saatlerde topladığı elektriği enerji hattına geri verebiliyor. Tam şarjlı bir Audi otomobilin şarj teknolojisi ile evin 1 haftalık enerji ihtiyacını karşılayabileceği ifade ediliyor.

Söz konusu teknoloji şu anda akıllı telefonlarda da kullanılıyor. Akıllı telefonların bataryasındaki enerji ile kulaklık gibi küçük cihazlar şarj edilebildiği gibi bir başka telefon da şarj edilebiliyor.

Audi şu anda yeni nesil şarj teknolojisi üzerinde çalışmalar yürütüyor ve bu teknolojiyi nasıl kullanıcıların hayatına entegre edebileceğini belirlemeye çalışıyor. Testlerin tamamlanmasının ardından yeni Audi e-tron modellerinde çift taraflı şarj teknolojisinin kullanılması bekleniyor. Tam olarak ne zaman teknolojinin kullanıma hazır hale geleceği ve ilk olarak hangi Audi e-tron modelinin çift taraflı şarja sahip olacağı ise henüz bilinmiyor.

YANIT VER

Lütfen yorumunuzu giriniz.
Lütfen isminizi giriniz