exp 100 gt

Lüks otomobil dendiğinde akla gelen markaların sayısı bir elin parmaklarını geçmiyor. Bu markalar içerisinde Bentley de önemli bir yere sahip. Geliştirdiği üst düzey modellerle otomobil meraklılarının radarında olan Bentley, 100. yılına özel olarak tanıttığı yeni konsept aracıyla çıtayı bir hayli yukarı taşıyor. EXP 100 GT isimli model, şık görünümünün yanı sıra dikkat çeken özellikleriyle de fark yaratıyor.

EXP 100 GT, Bentley’in gelecek otomobillerinin nasıl görüneceğine ışık tutuyor

Markaların geliştirdiği konsept otomobiller fütüristik tasarımlarıyla gözlerimize şölen yaşatıyor. Ancak söz konusu Bentley olunca beklentiler çok daha yüksek oluyor. Zira Bentley’in normal tasarımları bile yeterince ilgi çekiciyken konsept tasarımda sınırlar iyice zorlanıyor. Ön tarafında şık bir ızgara ve far düzeninin yer aldığı aracın jantları da kendisine hayran bırakacak türden. İç kısmında da yüksek kaliteli malzemelerin kullanıldığı araç, tahmin edilebileceği üzere elektrikli motordan güç alıyor. Aracın tek şarjla 700 kilometre yol alabildiği belirtiliyor. Otomobilin yüzde 80’e kadar şarj olması için yalnızca 15 dakika yeterli oluyor. Dolayısıyla elektrikli otomobillerin en büyük sorunlarından biri olan düşük hızlı şarj sorunu, EXP 100 GT modelinde sorun olmaktan çıkıyor.

“Bentley Personal Assistant” adı verilen sanal asistan, bu konsept aracın kalbini oluşturuyor.  Aracın şarj edilmesinden sürüş modlarının ayarlanmasına, koltuk ayarından hava sıcaklığı ayarlamasına kadar her ayar sanal asistan üzerinden yapılabiliyor.

Konsept araç olduğu için EXP 100 GT isimli bu modelin sürüş özellikleri gibi bazı detaylarını bilmemiz mümkün değil. Ancak bu modelin Bentley’in gelecek vizyonuyla ilgili önemli ipuçları taşıdığını söyleyebiliriz.

YANIT VER

Lütfen yorumunuzu giriniz.
Lütfen isminizi giriniz