Apple’ın tasarımlarını her zaman sade tuttuğu bilinen bir gerçek. Hatta Apple, bazı zamanlarda bu sadelik düşkünlüğü nedeniyle bazı fonksiyonlardan feragat bile edebiliyor. Bildirimleri gösteren ışık özelliği de bunlardan biri. Günümüzde akıllı telefonların çok büyük bir bölümünde yer alan bildirim ışığı, iPhone’un ilk modelinden bugüne kadar hiç kullanılmadı. Ancak Cupertinolu şirketin aldığı patente bakılırsa gelecek iPhone modellerinde bir sürpriz yapılabilir.

iPhone’lar bildirim ışığı özelliğine kavuşabilir

Yeni ortaya çıkan patentte iPhone’un arka tarafında yer alan Apple logosunun bildirim ışığı alanı olarak kullanıldığı görülüyor. Transparan bir katmanın yer aldığı bu bölüm, bildirim geldiğinde yanıp sönerek kullanıcıya bilgi veriyor. Bu bildirim ışığının özelleştirilebildiği ve farklı şekillerde kullanılabildiği belirtiliyor. Bildirim ışığının yanıp sönme süresi ve rengi gibi detayların kullanıcı kontrolünde olduğu ifade ediliyor.

Bildirim ışığı özelliği hiç de yeni bir özellik sayılmaz. BlackBerry’nin piyasayı domine ettiği dönemlerde şirketin cihazlarında bile kendine yer bulmuştu. Günümüzde akıllı telefonların tamamen ekrandan oluşan tasarımları benimsemeye başlamasıyla söz konusu özelliğe sahip cihazların sayısı azalsa da bu özelliğe olan talebin bir hayli yüksek olduğunu söyleyebiliriz.

Apple gibi dev şirketler devamlı olarak binlerce yeni patente imza atıyor ve fikirlerini koruma altına alıyor. Fakat maalesef bu patentlerin çok azı gerçek bir ürün veya özellik olarak karşımıza çıkıyor. Alınan bu patentin gerçekten önümüzdeki iPhone’larda yer alıp almayacağını zaman gösterecek.

YANIT VER

Lütfen yorumunuzu giriniz.
Lütfen isminizi giriniz