netflix 4k

Her gün genişleyen 4K içeriğiyle kullanıcılarına geniş bir içerik sunan Netflix’i, bilgisayarınızdan da 4K olarak izlemeniz mümkündür. İhtiyacınız olan ekipman ve altyapıya sahipseniz sizde Netflix içeriklerini 4K olarak bilgisayarınızdan izleyebilirsiniz.

Bilgisayarda Hangi Şartlarda Netflix 4K İçerikler İzlenebilir?

Bilgisayarda 4K içerik izlemek 720p veya 1080p videoları izlemeye göre daha zorlayıcıdır. Öncelikle 4K destekleyen Netflix aboneliğine sahip olmanız gerekir. Bilgisayarınızın işlemci hızının yüksek olması, yeni sürüm bir işletim sistemi kullanmanız ve de 4K yani (3840×2160 piksel) monitör veya televizyon ekranına bağlı olması gerekiyor.

Netflix Planı ve Ayarları

Netflix’te 4K içerikleri görüntüleyebilmeniz için üyeliğinizin Netflix Özel seviyesinde olması gerekiyor. Şu anda Netflix Özel’in aylık ücreti aylık 41,99 TL olarak belirlenmiş. Eğer Netflix Özel kullanıyorsanız, hesap ayarlarınızı yöneterek 4K içerik erişimine izin vermeniz gerekiyor. Netflix.com’a giriş yaptıktan sonra, hesap ayarlarınıza gidin ve profilim bölümünden Oynatma Ayarlarına girin. Seçeneklerden en yüksek oynatma ayarlarını seçip kaydetmeniz yeterli oluyor. Ancak unutmamanız gereken şey veri kullanımınız da bu seçenekle beraber artıyor.

İnternet Bağlantı Hızı

Veri kullanımının yüksek olması, hızlı bir internet bağlantısı ihtiyacını da beraberinde getiriyor. Bunun için Dikkat edilmesi gereken ilk şey internet bağlantınızın 4K içeriği sorunsuz yaratmadan iletmek için yeteri kadar hızlı olup olmadığıdır. Netflix, Ultra HD içerikleri izlemek için kullanıcılarına 25 Megabit internet bağlantı hızı kullanımını öneriyor. Eğer internet hızınızın ne kadar olduğunu bilmiyorsanız, arama motoru üzerinden hız testlerini aratıp, uygulayabilirsiniz. Sonuç 25 Megabit/Saniye’den yüksek ise Utra HD seçeneklerden faydalanabilirsiniz. Eğer düşük bir internet bağlantısına sahipseniz yine de 4K içerikler izleyebilirsiniz. Ancak bu durumda yükleme sürelerinin çok uzun olabileceğini ve zaman zaman görüntünün donabileceğini belirtelim.

Görüntüleme Ekipmanları ve Bilgisayar Donanımı

Ultra HD bir içeriği görüntülemeniz için mutlaka 4K destekli bir ekrana sahip olmanız gerekiyor. Bilgisayarınızda Ayarlarda bulunan sistem menüsüne girerek ekran çözünürlüğünüzü kontrol etmeniz mümkün. Ekranın sol üst sütununda en üstte yer alan ‘Ekran’ bölümünden çözünürlük ayarlarınızı görüntüleyebilirsiniz. Eğer çözünürlük 3840×2160’ın altında ise, 4K içerikleri izleyemiyorsunuz. Aynı şekilde bilgisayarınızın işlemcisinin yeterli seviyede olması gerekiyor. Eski nesil işlemciler 4K çözünürlüklü içerikle için yeterli olmadığından akıcı bir görüntü elde edilemiyor.

YANIT VER

Lütfen yorumunuzu giriniz.
Lütfen isminizi giriniz