Dünyayı değiştirebilecek 10 yenilik

Bundan kırk yıl önce, yaptığı girişimiyle dünya da ses getiren Microsoft yapımcısı Bill Gates, birçok insana rehber olmaya devam ediyor. Birçok vakıf ve dernekte desteği bulunan Bill Gates, insanların dünyalarını değiştirmelerine yardımcı oluyor. Hazırladığı bir raporda ise  dünyayı değiştirebilecek 10 yenilik hakkında bizlere bilgi sunuyor.

İşte Bill Gates’e göre “Dünyayı değiştirebilecek 10 yenilik”

1.Robotlar

Robotlar insana benzer görünümü, yapay zekaları ve mimik taklitleriyle, gelecekte en büyük yardımcımız olacak gibi görünüyor. Teknoloji, eğitim, üretim gibi yaşamımızın merkezinde bulunan konular, robotlardan faydalanabileceğimiz alanlardan bazıları olarak öne çıkıyor.

yapay zeka

2.Yapay Zeka

Günümüzde verilen emirleri tam olarak algılamayan, sistemsel çalışan yapay zeka, otomatik reaksiyonlar gösteriyor. Bill Gates’e göre, bu asistanlar ileride talep edilmeden de hareket edebilecek.

3.Atom Santralleri

Bill Gates, atom santraller arasında dördüncü jenerasyon ile dikkat çekiyor. Bu santral, çevreye daha az radyasyon yaymakla birlikte daha güvenli elektrik üretilmesini sağlıyor.

yapay et

4.Yapay Et

Nüfusun giderek çoğaldığı dünyada, et üretimi hem azalmış, hem de çok zaman almaya başlamıştır. Bill Gates’e göre gelecekte etler, laboratuvarlarda üretilerek çevreye büyük fayda sağlayacaktır.

5.Mide Sondaları

Sağlık alanında ki bu yenilik, çoğu fakir ülkeyi sevindirecek nitelikte. Mideye yapılan endoskopi hem pahalı hem de narkoz altında yapılması gerekiyor. Bill Gates, mide sondası ile bu sorunu çözerek bütün ülkelerin faydalanacağını düşünüyor.

6.Temiz Tuvaletler

Dünyada, birçok hastalık tuvaletlerden yayılmaktadır. Bill Gates, gelecekte tuvaletlerin su olmadan çalışabileceğini, insan atıklarının ise farklı amaçlar için kullanılabileceğini öngörüyor.

Dünyayı değiştirebilecek 10 yenilik

7.Kanser Aşıları

Günümüz Tıp’ında birçok kanser tedavi edilemiyor. Kemoterapi tedavisinde ise birçok yan etki mevcut. Bill Gates, gelecekte kanser savaşçısı aşılarla, tedavi olunacağını umut ediyor.

8.Sağlık Hizmetleri

Bill Gates kolumuza takacağımız bir bileklik ile sağlık sorunlarımızı önlemeyi hedefliyor. Birçok hastalığın erken teşhisi hayat kurtarıyor. Bu bileklik, daha hastalığımız çıkmadan hastaneye uyarı göndererek, erken tedavi olmamızı sağlıyor.

9.Erken Doğumun Önlenmesi

Sağlık alt yapısı olmayan ülkelerde, birçok bebek erken doğuyor. Bu doğum bebeğin sağlıksız olmasını da beraberinde getiriyor. Bill Gates’e göre ileride genlerden alınacak örnekler ile erken doğum engellenebilecek.

karbondioksit

10.Karbondioksit

Gün geçtikçe kuraklaşan dünya da, ağaçların karbondioksit depolama işlemi, yapay olarak yapılacak. Bu amaç doğrultusunda bir tesis kuruldu. Tesis şuan kullanımda değil ancak gelecekte kullanılması bekleniyor.

YANIT VER

Lütfen yorumunuzu giriniz.
Lütfen isminizi giriniz