bisiklet sürmek ömrü uzatıyor

Yürüyüş yapmanın ve bisiklet sürmenin sağlıklı aktiviteler olduğunu biliyoruz. Bilmediğimiz şey ise bu aktivitelerin sağlık anlamında hayatımıza tam olarak neler kattığı. Konuyla ilgili olarak yapılan çalışmaya göre bisiklet sürmek ve yürüş yapmak ömrü uzatıyor. Sağlıklı aktivitelerde bulunmayan kişilere nazaran hastalanma oranları daha düşük oluyor.

Londra’da yer alan Imperial Koleji ve Cambridge Üniversitesi araştırmacıları tarafından yapılan çalışmada sportif insanların hastalıklar konusunda spor yapmayanlara göre çok daha avantajlı olduğu ortaya çıktı. 300 bin kişinin verileri ışığında gerçekleştirilen araştırmaya göre işe bisikletle gidenlerin, arabayla işe gidenlere göre erken ölüm oranının yüzde 20 daha az olduğu ve kalp ile ilintili hastalıklara bağlı ölümlerinin yüzde 24 daha düşük olduğu ifade ediliyor. Ayrıca kansere bağlı ölümlerin yüzde 16 azaldığı ve yüzde 11 oranla kansere yakalanma oranının düştüğü belirtiliyor.

İlginizi Çekebilir:  Yenilenebilir Enerjinin Depolanması Mümkün Hale Geliyor

Bisiklet sürmek ömrü uzatıyor ve hastalıklara yakalanma oranını azaltıyor

İşe yürüyerek gidenler bisikletle gidenler kadar olmasa da yine de arabayla gidenlere göre daha sağlıklı. Yürüyüş yapanların kansere yakalanma ihtimalinin yüzde 7 oranında düştüğü dile getiriliyor. Ulaşım için treni tercih edenlerin erken ölüm oranlarının yüzde 10 düşüş gösterdiği, kalp rahatsızlıklarına bağlı ölümlerin yüzde 20 azaldığı ve kansere yakalanmanın yüzde 12 azaldığı belirtiliyor.

İş yeriniz yakınsa araç yerine yürüyüşü veya bisiklet kullanımını tercih etmeniz öneriliyor. Eğer iş yeriniz bu ulaşım seçenekleriyle ulaşılamayacak bir yerdeyse treni kullanabilirsiniz. Koronavirüs nedeniyle otomobillerin kullanım oranının arttığı biliniyor. Fakat sağlığınız için hareket etmenizi sağlayacak ulaşım alternatiflerine yönelmeniz en iyisi olacaktır.

YANIT VER

Lütfen yorumunuzu giriniz.
Lütfen isminizi giriniz