blackberry

Bir dönem telefon satın almak isteyen neredeyse herkes BlackBerry alıyordu. Tasarımı, kullanışlı yapısı ve özellikle de çok rahat bir şekilde mesaj yazmayı mümkün hale getiren dev klavyesiyle öne çıkan BlackBerry telefonlar, 2007 yılında iPhone’un duyurulması ve dokunmatik ekranların yayılmasıyla birlikte tarih oldu. BlackBerry geçtiğimiz yıllarda bazı telefon modelleri satışa sunsa da istediği başarıyı yakalayamadı. Uzun bir aranın ardından akıllı telefon sektörüne geri dönüş yapmayı planlayan firmanın pes etmeye niyeti yok gibi görünüyor.

OnWardMobility isimli şirketle anlaşmaya giden BlackBerry’nin 2021 yılının ilk yarısında yeni telefonlarını piyasaya sürmeye hazırlandığı belirtiliyor. BlackBerry’nin imzası olarak bilinen QWERTY fiziksel klavyenin korunacağı modelde 5G bağlantı desteğinin sunulacağı da söylenenler arasında. 2021 yılında gelecek olan cihazların diğer teknik ve tasarım detayları hakkında henüz herhangi bir bilgi bulunmuyor.

BlackBerry uzun süredir kendi telefonlarını üretmiyor. Bunun yerine diğer firmalarla anlaşmalar imzalayarak BlackBerry imzalı telefonların üretilmesini sağlıyor. Şirket daha önce TCL ile anlaşmaya gitmiş ve birkaç akıllı telefon modelini satışa sunmuştu. Bu yılın başlarında ise TCL bir açıklama yapmış ve 31 Ağustos tarihinden itibaren yeni BlackBerry telefon üretmeyeceğini ve satmayacağını açıklamıştı. Görünen o ki BlackBerry’nin yeni anlaştığı şirket OnWardMobility, TCL’nin bıraktığı noktadan işi üstlenerek telefon üretimine başlayacak.

Büyük ihtimalle BlackBerry’nin eski görkemli dönemlerine dönüş yapması pek mümkün değil. Tıpkı Nokia gibi bir şekilde piyasaya tutunmaya çalışan BlackBerry’nin isminin gücünü kullanarak ve fiziksel klavye sevenlerin de desteğiyle bir nebze de olsa pazardan pay almayı umut etmekten başka çaresi yok.

YANIT VER

Lütfen yorumunuzu giriniz.
Lütfen isminizi giriniz