Boeing 737 Max

Boeing’in başı, son zamanlarda gündemi meşgul eden 737 Max adlı uçak modeliyle dertte. 6 ay içerisinde 2 kez kaza yapan 737 Max-8, birçok ülke tarafından yasaklanmaya başladı. Türkiye’de de Türk Havayolları tarafından uçuşları iptal edilen uçak, Avrupa’da birçok ülkede ve Amerika’da belirli havayolları tarafından yasaklandı. Yaşanan kazalar, Boeing’in ikonik modeli Boeing 737’nin geliştirilmiş bir versiyonu olan 737 Max’in güvenilirliğinin sorgulanmasına neden oldu. Konuyla ilgili araştırma içerisinde olan Boeing, uçağın yaşadığı problemi yazılım güncellemesiyle gidermeye hazırlanıyor.

Geçtiğimiz günlerde Lion Air adlı havayolu şirketinin 737 Max uçağı düşmüş ve 189 kişi hayatını kaybetmişti. Söylenenlere göre Boeing, bu kazanın ardından yazılım güncellemesiyle ilgili çalışmalara başladı. Şirketin bu yeni güncellemeyle birlikte uçakta yaşanan sorunların tamamına çözüm getireceği ifade ediliyor. Söz konusu güncellemenin uçuşla ilgili her noktada değişiklik yapacağı dile getiriliyor.

Boeing, yazılım güncellemesi için çalışmalar yürütüyor

Düşen uçaklarla ilgili araştırmalar yapan Boeing’in uçakların düşüş nedeninin tam olarak ne olduğunu bulamadığı söyleniyor. American Havayolları, Southwest Havayolları ve United Havayolları’nın raporuna göre uçaktaki Maneuvering Characteristics Augmentation System (MCAS) adı verilen sistemde sorun yaşanıyor. Hatalı bir şekilde çalışan bu sistemin uçağın burnunu aşağıya doğru çevirdiği ve kazaya sebebiyet verdiği raporda yer alıyor. Yaşanan bu iki kazanın söz konusu sistemde yaşanan arıza nedeniyle oluşmuş olabileceği ileri sürülüyor.  Ancak bunu destekleyecek herhangi bir kanıt bulunmuyor. Bir diğer iddia ise pilotların MCAS sisteminin varlığından bile haberdar olmadığı. Sistem hakkında yeterli bilgileri olmayan ve eğitim almayan pilotların panik anında yapacakları müdahaleyi bilmediği için kazaların gerçekleşmiş olabileceği söyleniyor. Geçen yıl yaşanan kazanın ardından Boeing tarafından pilotlara bir uyarı gönderildiği ve MCAS sisteminin nasıl devredışı bırakabileceğinin anlatıldığı açıklansa da bunun son yaşanan kazaları engelleyemediği ortada.

Boeing 787 Max ile yaşanan bu sorunlar ve ülkelerin yasaklama kararlarına rağmen Boeing, uçağın “güvenli” olduğu konusunda ısrarcı. Boeing’in henüz sorunu kesin olarak tespit edemeden yayınlayacağı yazılım güncellemesinin havayolları tarafından nasıl değerlendirileceği bilinmiyor. Kısa sürede kötü bir üne sahip olan uçağın, yasaklı ülkelerde tekrardan havalanıp havalanmayacağı merak ediliyor. Güncellemenin Nisan ayında uçaklara geleceği ifade ediliyor.

YANIT VER

Lütfen yorumunuzu giriniz.
Lütfen isminizi giriniz