Dünya nüfusunun hızla artmasıyla trafik sorunu gün geçtikçe daha da büyüyor. Hâl böyle olunca trafikte geçirilen zamanın azaltılması ve daha hızlı ulaşım sağlanabilmesi için bisiklet ve motosikletler tercih edilmeye başlanmış durumda. Şehir içi ulaşımında taşınabilir ulaşım araçları büyük talep görüyor. Özellikle de hafif ve katlanabilir bisikletler, kolay ve düşük maliyetli ulaşım dendiğinde akla ilk gelen seçenek oluyor. Tokyo Üniversitesi bünyesinde geliştirilen Poimo isimli şişirilebilir elektrikli motosiklet, çantada bile taşınabilecek kadar küçülebilen tasarımıyla fark yaratıyor.

Poimo isminin İngilizce’deki “Taşınabilir ve şişirilebilir ulaşım aracı”nın kısaltılmışı olarak düşünüldüğü belirtiliyor. Termoplastik poliüretan malzemeden üretilen bu şişirilebilir elektrikli motosiklet, kullanıma hazır hale gelmesi için yalnızca 10 PSI basınca ihtiyaç duyuyor. Bu sayede elektrikli pompa ile bir dakikadan daha kısa bir süre içinde elektrikli motosikleti kullanıma hazırlamak mümkün oluyor. Sıradan bir el pompasıyla da motosikletin şişirilebildiği belirtilse de bu şekilde şişirmenin daha uzun süreceğini söyleyebiliriz. Şişirme işlemi tamamlandıktan sonra birkaç parçanın daha motosiklete eklenmesi yeterli oluyor. Tekerlekler, elektrikli motor, gidon ve akünün eklenmesiyle birlikte motosiklet kullanılabiliyor.

İlginizi Çekebilir:  Segway'den Üşengeçlere Özel Ulaşım Aracı

Şişirilebilir elektrikli motosiklet, yapı itibarıyla rakiplerine göre avantajlı

Kullanıma hazır hale geldiğinde 5,4 kilogram ağırlığında olan elektrikli motosikletin gelecekte daha hafif hale getirilmesi planlanıyor. Şişirilebilir yapıda olması, Poimo’yu diğer elektrikli motosikletlerden daha avantajlı bir konuma yerleştiriyor. Çok hafif olması sayesinde rakiplerine göre daha uzun mesafe gidebiliyor. Prototip aşamasında olan motosikletin tek şarjla ne kadar mesafe gidebildiği ve ne kadar sürede şarj olabildiği gibi veriler henüz açıklanmış değil. Projenin olgunlaşmasıyla birlikte Poimo ile ilgili daha detaylı bilgilerin gün yüzüne çıkması bekleniyor.

YANIT VER

Lütfen yorumunuzu giriniz.
Lütfen isminizi giriniz