cd'ler yeniden moda oluyor

CD’ler belki tozlu raflarınızda duruyor belki de onları çoktan çöpe attınız. Dijital çağda artık müzikleri tek dokunuşla dinleyebiliyor, oyunları online olarak indirebiliyor ve filmleri Netflix gibi platformlarda rahatlıkla izleyebiliyoruz. Hal böyle olunca fiziki medya depolama çözümlerine pek ihtiyaç duyulmuyor. Fakat görünüşe bakılırsa teknolojinin geldiği bu noktaya rağmen eski depolama çözümleri halen popülerliğini koruyor. Öyle ki, dijital medya platformları liderliğini bu emektarlara kaptırmış gibi görünüyor.

CD’ler tarihte bir ilki başardı!

Aslına bakılırsa son yıllarda plakların tekrar popüler hale gelmesi bize yeterli mesajı vermişti. İnsanlar nostaljik cihazlara, alışmış oldukları kullanım tarzına dönmeye yatkınlık gösteriyor. Şimdi ise CD’ler yeniden altın günlerine yaşamaya başlıyor. CNET’in haberine göre Amerika’da CD satışları uzun bir aranın ardından bir kez daha zirveye oturmuş durumda. Amerikan müzik şirketlerinin son dönemde dijital indirmelerden kazandığı pay toplam kâr oranının yüzde 11’ini oluştururken CD’lerden gelen kâr ise yüzde 12 seviyesinde. CD satışlarından kazanılan toplam paranın yaklaşık 10 milyar dolar olduğu ifade ediliyor.

Elbette fiziki ve dijital medya arasındaki fark çok da büyük değil. Ancak CD satışlarının iTunes’un çıkışından bu yana ilk defa dijital indirmeleri geride bırakması bizlere önemli bir işaret veriyor. CD’lerin geri dönmesinin müzik yapımcılarının CD’ye daha yoğunlaşmasını sağlayacak mı henüz bilinmiyor.

Fiziki medya depolama ürünlerinin böyle bir geri dönüş yapması bir yandan beklenen bir durumken öte yandan ise bir hayli şaşırtıcı. Çünkü günümüzde bilgisayarların birçoğundan kaldırılan CD sürücüler, neredeyse hiçbir mobil cihazda kullanılamıyor. Yeni piyasaya sürülen otomobillerde ise CarPlay ve Android Auto gibi çözümlere yer verildiği için CD’ler pek tercih edilmiyor. Dolayısıyla CD’lerin nasıl yeniden popüler olduğu ve bunları satın alanların nereden müzik dinledikleri bir muamma. Bu geri dönüşün insanların eskiye duyduğu özlemden kaynaklandığını söylemek ise zor değil. Belki de pikaplar gibi CD çalarların da yeniden rafları süslediğine şahit olabiliriz. Diğer yandan mobil cihazlarda Apple Music ve Spotify gibi online müzik dinleme platformlarının artık yaygın olarak kullanıldığını düşünürsek CD’lerin bu geri dönüşünün belirli bir düzeyde sınırlı kalacağını öngörmek mümkün.

Siz en iyisi CD çalma yeteneğine sahip cihazlarınızı çöpe atmayın. Ne olur, ne olmaz…

 

YANIT VER

Lütfen yorumunuzu giriniz.
Lütfen isminizi giriniz