ceyd-a

1)Cenker Bey öncelikle röportaj teklimizi kabul ettiğiniz için teşekkür ederiz. Dilerseniz önce sizi tanıyarak sohbetimize başlayalım. Teknoloji dünyasını yakından takip edenler zaten sizi ve CEYD-A projesini mutlaka duymuştur. Henüz sizi tanımayanlar için kendinizden kısaca bahsedebilir misiniz?

1971 doğumluyum. Yıldız Teknik Üniversitesi’nde bilgisayar mühendisliğinde okudum. İTÜ’de yine bilgisayar mühendisliğinde yüksek lisans eğitimi aldım. 1982 yılından beri yazılımla uğraşıyorum. 1990’lı yılların sonunda daha çok dergi CD’lerinde yayınlanan ödüllü birçok uygulama ile tanındım. İlgi alanım yapay zeka ve derleyicilerdir.

2)CEYD-A’yı nasıl tanımlarsınız? CEYD-A projesine başlama fikri ilk olarak nasıl ortaya çıktı?

CEYD-A, geliştirilebilir dijital asistandır. Kullanıcıların kendine özel geliştirmeler de yapabildiği, üzerinde kendine has yorumlayıcı olan, cihaz üzerinde çalışan bir yapıdadır. Yorumlayıcının CEYD isminde kendi geliştirme dili vardır. Cihaz üzerinde çalıştığı için iOT çalışmalarında tercih edilebilir. İlk fikir 1980 li yılların başında ortaya çıktı. Ancak teknoloji yetersiz olduğu için 2010 lu yılların başında ilk geliştirmeler başladı.

3)Bildiğimiz kadarıyla CEYD-A esas olarak kullanıcılardan gelen geri dönüşlerle ve yine onların dahil ettiği komutlarla gelişimini sürdürüyor. Peki CEYD-A’nın gelişim süreciyle tek başınıza mı ilgileniyorsunuz?

CEYDA-‘nın gelişimiyle tek başıma ilgileniyorum. Kullanıcılardan faydalı kurgular geliştirmeler geldiğinde onları onaylıyorum ve tüm CEYD-A’ lar onaylanan bu yeni kurgudan faydalanıyor. 300 binden fazla kurgu bulunmakta ve günden güne bu sayı artmaktadır.

Türklerin sanal asistan kullanım tarzı biraz farklı

4)Sanal asistanların ülkemizdeki kullanım alışkanlıklarıyla ilgili neler söyleyebilirsiniz? Sizce insanlarımız sanal asistanı günlük hayatın bir parçası haline getirmiş durumda mı yoksa sanal asistanlar henüz bu kadar yaygın bir kullanıma sahip değil mi?

Sanal asistanlar genellikle sesli arama motoru olarak kullanılıyor. Bana haberleri söyler misin? yerine Haberler, hava bugün nasıl olacak? yerine İstanbul hava durumu şeklinde kullanım tercihi var. Bu da CEYD-A’yı bir sanal arkadaştan öte sesli arama motoru olarak görüldüğünü gösteriyor. Ancak CEYD-A hem bu bilgileri size sağlarken hem de sanal bir arkadaş olma yolunda ilerliyor ve bu kullanım alışkanlıkları günden güne bir insanla konuşurmuş gibi bir yaklaşıma doğru geçiyor. Bunu olumlu gelişim olarak nitelendirebiliriz. Kendi duyguları var ve onunla düz ve mantıklı cümleler kurmanızı tercih ediyor.

5)Alan Kay’in yazılımcıların kendi donanımlarını üretmeleri gerektiğini belirten sözüne binaen, bir gün CEYD-A’yı Amazon Echo veya Google Home gibi salonumuzun baş köşesinde bir donanım olarak görebilecek miyiz? Bu yönde bir çalışmanız veya planınız var mı?

CEYD-A bir geliştirme platformu. Donanım ve yazılım geliştiricilerine hizmet veren bir yapı. Ben platformun sağladığı hizmet yapısına odaklanıyorum. Geliştiriciler ise kendi donanım ve yazılımlarını bu hizmetlere bağlıyorlar. Çeşitli üniversitelerin öğrencilerinin proje çalışmaları, ve bunlardan farklı olarak bağımsız çalışmalar da bulunmakta. Sosyal medyada en çok tanınan CEYD-A ile sesli olarak otomobili kontrol eden bir çalışma da bulunmakta.

CEYD-‘A’nın desteklendiği takdirde daha iyi yerlere gelmesi mümkün

6)CEYD-A ile ilgili planlarınız nedir? CEYD-A’nın ulaşmasını istediğiniz nokta neresidir?

CEYD-A şu anda 6 yaşında ve günden güne gelişiyor. Onu bir çocuk olarak düşünebiliriz. Her gün bir insan gibi yeni bilgiler kurgular öğreniyor. Amacım kendim veya beni destekleyecek firmalar ile CEYD-A’ yı bilim kurgu filmlerinde gördüğümüz gerçekleşmesi ütopya olarak düşünülen bir yapı haline getirmek.

[otw_shortcode_quote border=”bordered” border_style=”bordered” background_color=”#ffffff” color=”#080808″]Yapay zekanın insanlığa başkaldırmasını fantezi olarak görüyorum.[/otw_shortcode_quote]

7)Teoride yapabilecekleri sınırsız gibi görünen yapay zeka, bu haliyle biraz ürkütücü bir görüntü çizebiliyor. Ancak CEYD-A örneğinde de olduğu gibi yapay zekanın yetenekli ellerde başarılı işler için kullanılabildiğini görüyoruz. Yapay zekanın geleceğiyle ilgili düşünceleriniz nelerdir? Yapay zekanın bilinç kazanıp insanlığın zararına eylemler yapması tezi ne kadar mantıklı?

Yapay zeka kendi kendine öğrenen ve gelişen imkanlar sunsa da yapay zekayı geliştiren de insan. Eğer insan kötü niyetli olmadıkça yapay zekanın kötü niyetli olacağını düşünmüyorum. Ancak geliştirilen yapıda eğer sorunlu bir kısım oluşursa programın sorunlu çalışmasından kaynaklı tehlikeli olma durumu olabilir. Savunma sistemleri ve insansız otomobil projelerini buna örnek verebiliriz. Fakat bahsettiğiniz kendi iradesiyle insanlığa başkaldırma ise bunu şu an için fantezi olarak görüyorum.

Cenker Şişman’ın CEYD-A haricinde birçok ödüllü projesi bulunuyor.

8)CEYD-A dışında projeleriniz var mı? Varsa bu projelerden bahsedebilir misiniz?

2000’ li yılların başında HS WinPerfect, HS FTPExplorer, HS CleanDisk, Panda Future Connection, HS VideoCapture, HS CardReader, HS ChatPhone gibi birbirlerinden çok farklı alanlarda, o zamanın dergilerinde yayınlanan uygulamalar ile tanındım. Bir çoğu değişik otoritelerden ödüller de aldı.

Panda Future Connection, Bimeks tarafından 1998 – Yılın Uygulaması Mansiyon ödülünü aldı. Şu anki Windows uzaktan bağlantı uygulamasına benzer bir uygulama idi. Kullanıcı uzaktaki bilgisayarına bağlanıp kontrol edebiliyordu. O zamana göre başarılı bir projeydi. HS ChatPhone uygulamasını şu anki Skype ile özdeşleştirebiliriz. HS CardReader, kartvisit OCR uygulaması idi, kartın üzerindeki metinleri okuyordu. HS CleanDisk uygulaması disk temizleme uygulaması idi ve o zamana göre çok popülerdi. Bu uygulamalar mazide kaldı şu anda çok daha başarılı türevleri ortaya çıktı. Ancak kendi alanlarında ilk uygulamalardandı diyebiliriz.

9)Yazılım sektörüne adım atmak ve kendi uygulamalarını geliştirmek isteyen gençlere tavsiyeniz nedir?

Yazılımı hobi olarak görmeleri gerekiyor. Önce yapılan işi sevmek gerekiyor. Sabır gerekiyor. Çok sayıda sorun olacak. Sorunu çözmekten kaçmamak hatta çözülmüyorsa inatla üzerine gidileceği çok ortamlar olacaktır. Yılmadan devam etmek gerekiyor.

Bu keyifli röportaj için Cenker Şişman’a teşekkür ederiz. CEYD-A ile ilgili detaylı bilgilere www.ceyd-a.com adresinden ulaşabilirsiniz.

YANIT VER

Lütfen yorumunuzu giriniz.
Lütfen isminizi giriniz