chrome 85

İnternet sitelerinin hızlı açılması kullanıcı deneyimi açısından büyük önem taşıyor. Yüksek internet hızlarına ulaştığımız günümüzde kullanıcılar tıkladıkları bir linke ulaşabilmek için saniyeler boyu beklemek istemiyor. Sitelerin yavaş açılması nedeniyle kullanıcılar siteden hızlıca çıkabiliyor ve bu da sitenin yükselişini olumsuz yönde etkiliyor. Chrome 85 adlı yeni  Chrome versiyonunda hızlı açılan internet siteleri işaretleniyor ve açılış hızlarının öneminin bir kat daha arttığı yeni bir dönem başlıyor.

İlginizi Çekebilir:  1.5 TB RAM'li Mac Pro ile Kaç Chrome Sekmesi Açılabilir?

Chrome 85 internet sitelerini hızlı olmaya teşvik edecek

Chrome’un Android sürümüne gelen özellik henüz pek fazla göz önünde değil. Android kullanıcıları hızlı içerik sunan bir bağlantıya uzun süre basılı tuttuğunda açılan pencerede “hızlı sayfa” şeklinde bir etiketlemeyle karşılaşıyor. Google’ın belirttiğine göre geçmiş kullanıcıların internet sitesinde yaşadığı hız deneyimleri analiz ediliyor ve bunun neticesinde etiketin eklenip eklenmeyeceği belirlenmiş oluyor. Etiket şimdilik görünmesi zor bir yerde olsa da gelecek sürümlerde bu etiketin daha görünülür hale gelebileceği ve internet sitelerini daha hızlı bir yapıya bürünmeye itebileceği düşünülüyor.

Google özellikle mobil kullanıcıların iyi bir deneyim yaşaması için elinden geleni yapıyor. AMP sayfalara öncelik vererek internet sitelerinin bu yapıyı kullanmasını teşvik eden internet devi, geçtiğimiz yıllarda yaptığı bir diğer değişiklikle SSL sertifikası olan sitelere öncelik vermeye başlamıştı. Eğer hızlı sayfaların etiketlenmesi yeniliği daha görünür hale gelirse internet sitelerinde önemli değişiklikler görebiliriz. Bu özelliğin masaüstü sürüme gelip gelmeyeceği konusunda ise henüz bir bilgi bulunmuyor.

 

YANIT VER

Lütfen yorumunuzu giriniz.
Lütfen isminizi giriniz