ayda araştırma

Her ülke uzaydaki araştırmalarını bir adım öteye taşımak ve teknoloji yarışında öne geçmek için var gücüyle çalışıyor. Uzay yarışındaki en önemli isimlerden biri de elbette Çin. Yüksek teknolojilere sahip olmasıyla adından sıklıkla söz ettiren Çin, Ay’da kendi üssünü kurmak için geri sayıma başladı.

Çin, Ay’da araştırmalar yapmak istiyor

China National Space Administration (CSNA) tarafından yapılan açıklamaya göre, önümüzdeki yıllarda Ay’ın güney kanadında bir üs kurulacak. Bilimsel araştırmaların yapılacağı üssün kurulmasının önümüzdeki 10 yıl içerisinde tamamlanacağı ifade ediliyor. Çin’in bu planının detayları henüz kesinleşmiş değil ancak Ay’da kurulacak bir üssün heyecan verici olduğunu söylemek mümkün. Bu yılın başlarında insansız hava aracı Chang’e-4’ü ayın uzak kısmına göndermeyi başaran Çin ayrıca Tiangong-1 ve Tiangong-2 isimli geçici iki uzay istasyonuna astronotlarını yerleştirmişti. Çin’in esas planı ise geçici değil, kalıcı istasyonlar kurarak burada bilimsel araştırmalar yapabilmek.

Kalıcı istasyonların ilk parçalarının 2020 yılının başlarında Long March-5B roketi kullanılarak fırlatılacağı belirtiliyor. Bu istasyonun uluslararası uzay istasyonu ile herhangi bir bağlantısı olmayacağı ifade ediliyor. Bilindiği üzere Uluslararası Uzay İstasyonu (ISS) yakın zamanda misyonunu tamamlayacak ve ayrıca Amerika ile Çin arasında uzaydaki çalışmalarla ilgili bir iş birliği de bulunmuyor. Dolayısıyla Çin’in bu uzay üssü kurma görevinin tamamen Çin tarafından yürütüldüğünü söyleyebiliriz.

Çin şu anda Amerika’dan sonra dünyada uzay araştırmalarına en çok bütçe ayıran ülke konumunda. Amerika, Rus yapımı roketler ile uzaya gitmek yerine kendi ülkesinde üretilen roketleri kullanmak istiyor. Bunun için Elon Musk’ın uzay çalışmaları odaklı şirketi SpaceX’in bazı çalışmaları bulunuyor. Amerika’nın yakın zamanda tekrar Ay’a ayak basması ve daha uzun bir süre boyunca burada astronotlarını barındırması bekleniyor. Bu durumda gelecekteki uzay alanındaki yarışın büyük ölçüde Çin ve Amerika arasında geçeceğini söyleyebiliriz.

YANIT VER

Lütfen yorumunuzu giriniz.
Lütfen isminizi giriniz