klon köpek

“Modern sorunlar, modern çözümler gerektirir” sözünün ne kadar doğru olduğunu gösteren yeni bir olay yaşandı. Çinli bilim adamları, eğitimli bir köpeği kopyalayarak polislerin işlerini bir hayli kolaylaştırmayı başardı.

Köpekleri eğitmek normalde oldukça uzun bir zaman alıyor. Ayrıca eğitim süresi, köpekten köpeğe farklılık gösterebiliyor. Bazı köpekleri eğitmek kısa sürerken bazı köpeklerin eğitimin tamamlaması daha uzun zaman alabiliyor. Öte yandan her köpeğin aynı başarıyı gösteremediğini göz önüne alırsak bu eğitim boşa harcanan bir zaman da olabiliyor. Çin’in bu konudaki çözümü ise epey farklı. Eğitimle zaman kaybetmek yerine en iyi eğitimli köpeğini kopyalayan Çin’in böylece polislere değerli bir zaman kazandırdığı belirtiliyor.

Çin, canlıları kopyalama işini ilerletmek istiyor

China Daily Reports’un haberine göre Kunning şehrinde Yunnan Tarım Üniversitesi ve Beijing Sinogene Biotechnology tarafından Kunming Wolfdog cinsi olan eğitilmiş bir köpek klonlandı. Bu klonlamanın eğitimli köpekten alınan hücrelerle oluşturulan embriyo sayesinde gerçekleştirildiği ifade ediliyor.

Eğitimli köpeğin özelliklerini alan yeni klon köpek , çok iyi bir şekilde koku alabildiği ve bir polis köpeğinde olması gereken diğer özellikleri de bünyesinde barındırdığı ifade ediliyor. Tabii ki bu durum, klon köpeğin hemen göreve başlayacağın anlamına gelmiyor. Eğitim süresi oldukça kısalsa da yeni köpeğin en az 10 ay eğitim yapması gerekiyor. Öte yandan köpeğin koku alma gibi yetileri gelişmiş olduğu için bu eğitimin sonunda tam da istenen özelliklere sahip bir köpeğin ortaya çıkması kesin görünüyor. Dolayısıyla eğitimi tamamladıktan sonra da istenen seviyede hizmet veremeyen köpekler, yerini 10 aylık eğitimin ardından tam bir dedektife dönüşen klon köpeklere bırakacak gibi görünüyor. Deneyin başındaki isim olan Wan Jiusheng, gelecek 10 yıl içerisinde klonlamanın seri hale gelmesini amaçladıklarını belirtiyor.

Topluma hizmet etmesi açısından bir köpeğin klonlanması mantıklı gibi görünse de etik açıdan klonlama konusu halen tartışılıyor. Bazı kişiler herhangi bir canlının kopyalanmasının etik olmadığı görüşünü savunuyor. Ayrıca genetik açıdan herhangi bir zayıflık ortaya çıkması halinde klonlanan canlılarda öngörülemeyen sağlık sorunlarının yaşanabileceği ve belki de daha önce hiç görülmemiş hastalıkların dünya üzerinde yayılabileceği korkusu yaşanıyor. Çin, klonlama konusunda rahat bir tavır sergilese de en azından kısa vadede diğer ülkelerde klonlamanın normalleşmesi beklenmiyor.

YANIT VER

Lütfen yorumunuzu giriniz.
Lütfen isminizi giriniz