Maske

Corona virüs’ün ilerlemesini bir türlü durduramayan Çin, daha agresif yöntemler uygulamaya başlıyor. Başlarda vatandaşların maske takmasını “tavsiye eden” Çin yönetimi, bugünlerde maske takmayan kişilere müdahalede bulunuyor. Maske takmayan kişilerin kolayca tespit edilebilmesi içinse yapay zekadan faydalanmaya başlıyor.

Maske kullanmayanlara ciddi yaptırımlar uygulanıyor

Çin’in önde gelen firmalarından biri olan Baidu tarafından geliştirilen yapay zeka, maske takmayan kişilerin tespit edilebilmesini mümkün hale getiriyor. Yapay zekanın 100 bin adet görselin taranmasıyla eğitildiği ve maske takmayanların tespit edilmesinde yüzde 96.5 oranında başarı sergilediği belirtiliyor. Bu yapay zeka sayesinde maskenin kullanılmasının zorunlu olduğu yerlerde; restoranlarda, toplu taşıma araçlarında alışveriş merkezlerinde ve diğer halka açık yerlerde denetim kolaylaşıyor.

İlginizi Çekebilir:  Corona Virüs Bulaşma İhtimalini Gösteren Uygulama

Yüz tanıma sistemleri Çin’de yaygın olarak kullanılıyor. Suç oranını düşürebilmek için kullanıldığı söylenen yüz tanıma sistemleri ile ülkede yaşayan herkesle ilgili detaylı veriler toplanıyor. Yapay zeka destekli kameralarda görünen kişilerin tüm bilgileri gerçek zamanlı olarak yetkililerce görülebiliyor. Böylece suçlu kişiler anında tespit edilip yakalanabiliyor. Suçluların yakalanması konusunda başarılı olan sistem, kişisel verilerin korunması konusunda endişe yaratıyor. Gerek Çin’de gerekse diğer ülkelerde, Çin’in bu tutumu sıklıkla eleştiriliyor.

Geçtiğimiz günlerde yaptığımız haberde Çin’in corona virüs için bir uygulama geliştirdiğini ve virüsün yayılmasının önüne geçmeye çalıştığını aktarmıştık. Geliştirilen uygulamanın kişisel verilere eriştiğini ancak bunun virüs yayılımını durdurmaya yönelik bir hamle olarak kabul edilebilir olduğunu belirtmiştik. Baidu’nun yapay zeka destekli sistemi de eleştiri oklarının hedefi olabilir fakat hastalığın yayılımını önleyebileceği için bu durumu görmezden gelebiliriz, en azından şimdilik.

YANIT VER

Lütfen yorumunuzu giriniz.
Lütfen isminizi giriniz