çocukluk travmaları

Bilim insanları biyolojik olarak yaşlanma belirtilerin hangi nedenle oluştuğunu tespit etmek ve bu belirtilerin üstesinden gelebilmek için çalışmalar yürütüyor. Ayrıca yaşlanmanın hızlanması ve yavaşlamasının bağlı olduğu nedenler de araştırılıyor. Açıklanan yeni bir rapora göre çocukluk travmaları hızlı yaşlanmanın başlıca nedenlerinden biri.

Çocukluk travmaları DNA’nın yapısında değişikliklere neden olabiliyor ve yaşlılığın biyolojik göstergelerinin erken yaşlarda ortaya çıkmasına neden oluyor. Aynı zamanda bu travmalar orta ve ileri yaşlarda intihar vakalarının yaşanmasının da kilit faktörlerinden biri olarak gösteriliyor. Araştırmacılar erken yaştaki travmaları şiddet ve taciz olarak iki kategoride değerlendiriyor. Erken yaşlarda yaşlanma belirtileri gösteren insanların büyük bir bölümünün geçmişinde bu tür olayların yaşandığı belirtiliyor.

Erken yaşlanma belirtileri gösteren kişilerin çocukluk travmaları yaşadığı tespit edildi

Washington Üniversitesi bünyesinde konuyla ilgili araştırma yürüten isimlerden biri olan Natalie Colich, bu araştırmanın her açıdan önemli olduğuna dikkat çekiyor. Çocukluk travmaları eğer psikolojik destekle düzeltilebilirse erken yaşlanmanın önüne geçilebilir. Ayrıca yaşlanma belirtileri görülen kişilerin erken yaştaki travmaları daha iyi bir şekilde tespit edilebilir ve yetişkinlik döneminde daha huzurlu bir hayat sürebilmeleri için çalışmalar yapılabilir.

Çocukluktan kalan kötü anıların psikolojik olarak insanı etkilediği çok uzun bir süredir biliniyordu. Fakat travmaların biyolojik olarak yaşlanma belirtilerinin görülmesine neden olması epey ilginç. İngilizce olarak detaylı bir şekilde internette yayınlanan çalışmaya buradan göz atabilirsiniz.

 

YANIT VER

Lütfen yorumunuzu giriniz.
Lütfen isminizi giriniz