corona virüs

Corona virüs salgını 2020 yılını kabusa çevirmeye devam ediyor. Çin’de başlayan ve birçok farklı ülkeye yayılan salgın, binlerce insanın ölümüne neden olmuş durumda. Çin hükümeti başta olmak üzere tüm dünya salgının önüne geçmek için elinden geleni yapmaya çalışıyor. Çin hükümeti tarafından geliştirilen ve ülke sınırları içerisinde yayınlanan mobil uygulama sayesinde Corona virüsten kaçınmanın mümkün olabileceği ve salgının hızının bir nebze de olsa azaltılabileceği umut ediliyor.

Corona Virüs bulaşma ihtimali bu uygulamayla tespit edilebiliyor

Yayınlanan uygulama aslında Çin’in tüm vatandaşlarının her bilgisine ulaşabiliyor olmasının avantajını kullanıyor. Kişisel verileri koruma konusunda devamlı olarak eleştirilen ve vatandaşlarının tüm verilerine etkin bir şekilde erişerek bu verileri kullanan Çin, ilk kez bu çalışmalarını iyi bir neden için kullanıyor. Uygulama sayesinde yakın temasta olduğunuz kişilerin Corona virüs hastalığını taşıyıp taşımadığını öğrenebiliyorsunuz. Çin hükümetinin “yakın temas” olarak nitelendirdiği kişiler arasında çalışma arkadaşlarınız, aynı evi paylaştığınız insanlar ve diğer yerlerde bir arada bulunduğunuz kişiler yer alıyor.

Uygulamaya kayıt olabilmek için Çin’deki kullanıcıların telefon numaralarını, isimlerini ve kimlik numaralarını uygulamaya girmeleri gerekiyor. Tüm bu bilgileri bir uygulamaya vermek biraz can sıkıcı. Ancak virüsün son hızla yayılmayı sürdürdüğü günümüzde bir umut ışığı yakılmasına vesile olduğunu söylemek gerekiyor.

Hong Kong’ta teknoloji alanında avukatlık yapan Carolyn Bigg, kişisel verilerin gizliliğine Asya’da pek değer verilmediğini belirtiyor. Çin başta olmak üzere Asya ülkelerinin tamamında kişisel verilerin saklanmak yerine kullanıldığını ifade ediyor.

Çin’deki kullanıcıların bilgilerini girerek kullanabildikleri uygulamanın diğer ülkelere açık olmadığını belirtelim.

YANIT VER

Lütfen yorumunuzu giriniz.
Lütfen isminizi giriniz