iphone

iPhone’lar piyasaya sürüldüğü ilk tarihten bu yana yüksek fiyat etiketlerine sahip. Hatta ilk iPhone piyasaya sürüldüğünde kimsenin bir telefon için böylesine yüksek fiyatlar vermeyeceği düşünülüyordu. Günümüzde teknolojinin gelişmesi ve maliyetleri artmasıyla birlikte cihazların fiyatları iyice yükseldi. Tabii hal böyle olunca zaten hep pahalı olan iPhone’lar iyice pahalanmış durumda. Yeni gelen iddialar ise iPhone’un çok daha yüksek fiyatlara ulaşacağını gösteriyor.

Amerika ve Çin’in ticaret savaşının kurbanı iPhone oldu

Şu anda dünyada 1.000 dolar seviyesinde satılan iPhone, JP Morgan’daki analistlerin tahminlerine göre yakında daha yüksek bir fiyat etiketine sahip olacak. Fiyatların yaklaşık yüzde 14 kadar artış yaşacağı ileri sürülüyor. Bu seviyede bir artış yaşanması halinde yeni nesil iPhone’ların fiyatlarının 1.140 dolar seviyesine yükselmesi mümkün görünüyor. Bu artışın nedenini aslında cihazda kullanılan materyallerle ilgili olmadığı ve Amerika başkanı Trump’ın Çin ile girdiği ticaret savaşı nedeniyle bu artışın yaşanacağı ifade ediliyor. iPhone’un üretiminin büyük bir bölümünün Çin’de gerçekleştiğini göz önünde bulundurduğumuzda bu ticaret savaşının uzaması halinde gelecekte fiyatların yükselmeye devam edeceğini söyleyebiliriz.

Amerika’da Çin’den gelecek ürünlere karşı koyulan yüzde 25’lik ek verginin absorbe edilebilmesi için bu yüzde 14 artışın yapılması gerektiği belirtiliyor. Ancak Apple’ın bu farkı kendi bünyesinde karşılaması ve müşteriye 140 dolarlık bir ek ücret çıkarmaması da ihtimaller dahilinde. Zira zaten pahalı olan iPhone’lar daha da pahalanırsa müşterilerin diğer cihazlara yönelmesi olası. Ancak yükseliş bu kadar belirgin olmasa da fiyatlarda az da olsa bir yükselme görebiliriz. Apple’ın ekonomik anlamda sıkıntılı olan bu durumdan nasıl sıyrılacağını zaman gösterecek.

YANIT VER

Lütfen yorumunuzu giriniz.
Lütfen isminizi giriniz