dishcraft

Robotların insanların işlerini elinden alacağı bir gerçek. İlk kurban edilecek meslekler ise otomasyona meyilli ve robotlar tarafından kolayca yapılabilecek işler oluyor. Dishcraft isimli şirket tarafından geliştirilen yeni bir robot sayesinde çok kısa sürede onlarca bulaşığın rahatça yıkanması mümkün hale geliyor.

Dishcraft ile bulaşık yıkamak çok kolay hale gleiyor

Birkaç tane tabağı ve bardağı yıkamak büyük bir sorun olmayabilir. Ancak büyük restoranlar da ve otellerde her dakika bulaşık yıkanması gerekiyor. Birden fazla bulaşıkçı olsa bile bulaşıklara yetişmek bazen mümkün olmuyor. Geliştirilen bu robot, bulaşık yıkama sürecini kısaltarak büyük ölçekli işletmelere büyük bir kolaylık sunuyor. Robotun çalışabilmesi için gereken tek şey tabakların dizilmesi oluyor. Tabakların dizilme süreci tamamlandıktan sonra robot, bu tabakları tek tek alarak yıkamaya başlıyor. Sıcak ve soğuk suyu kullanan robot, tabağın her köşesini titizlikle temizliyor. Dishcraft robotu aynı zamanda yapay zekadan da faydalanıyor. Kameralar sayesinde tabağın durumu görüntüleniyor ve yapay zeka desteğiyle  tabağın ne kadar kirli olduğu algılanabiliyor. Buna göre gerekirse yıkamanın tekrarı yapılabiliyor veya yalnızca kirli yerler bir kez daha temizleniyor.

Robotun nasıl çalıştığıyla ilgili henüz bir bilgi bulunmuyor. Dolayısıyla robotların insanlara göre daha iyi bulaşık yıkayıp yıkamadığı şimdilik bilinmiyor. Ancak yakın gelecekte büyük ölçekli işletmelerde bu robotlara rastlamamız olası görünüyor. Dishcraft robotunun ne zaman satışa sunulacağı ve nasıl bir fiyat etiketine sahip olacağının açıklanmadığını belirtelim.

 

YANIT VER

Lütfen yorumunuzu giriniz.
Lütfen isminizi giriniz