Dizüstü Bilgisayar Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Akıllı telefonlar her ne kadar hayatımızın merkezine oturmuş olsa da bilgisayarlardan halen vazgeçilmiş değil. Zira bilgisayarda yapılan işlemlerin birçoğunu telefonlarda gerçekleştirmek mümkün olmuyor. Masaüstü bilgisayarlara olan ilgi gittikçe azalırken dizüstü bilgisayarlar yaygın olarak kullanılıyor. Bu yazımızda “yeni bir dizüstü bilgisayar satın alırken nelere dikkat edilmeli?” sorusuna cevap vermeye çalışacağız.

Öncelikle işlemci ve RAM’e dikkat edilmesi gerekli

Bir bilgisayarın en önemli donanımı işlemcisidir. Ekran ne kadar iyi olursa olsun, klavye ne kadar başarılı çalışırsa çalışsın her şey işlemcide bitiyor. Eğer kaliteli bir işlemcinin olmadığı bir bilgisayar satın alırsanız sizi çileden çıkaracak takılmalar yaşayacağınızdan emin olabilirsiniz. Eğer grafik işleriyle uğraşacaksanız veya oyun oynama niyetiniz varsa çok çekirdekli işlemcileri tercih etmenizde yarar var. Ancak amacınız sadece internette gezinmek ve ofis programlarını kullanmak isterseniz çift çekirdekli bir işlemci de işinizi görecektir.

Intel işlemcili bilgisayarlar AMD işlemcili bilgisayarlara göre genel olarak biraz daha pahalı olmaktadır. Ancak bu durum AMD işlemcilerinin düşük performanslı olduğunu göstermiyor. Saat hızlarına ve performans testlerine göz atarak fiyat/performans dengesini en iyi sağlayan işlemciyi seçebilirsiniz.

RAM olarak en az 4GB RAM’e sahip bir cihaz yeterli olacaktır. Performans gerektiren işler yapmak istiyorsanız 8GB ve üzeri RAM kapasitesine sahip cihazlara göz atabilirsiniz.

SSD olmazsa olmaz

Yıllar önce SSD’ler ilk olarak satışa sunulduğunda SSD’li bir cihaz satın almak tercih meselesiydi. Ancak günümüzde SSD’nin şart olduğunu söyleyebiliriz. Halihazırda piyasada bulunan modellerin birçoğunda yer alan SSD sayesinde bilgisayarın açılış hızı oldukça yükseliyor ve sistem genel anlamda daha akıcı çalışıyor. Sadece fiyatı düşük diye SSD olmayan bir model tercih ederseniz kısa sürede bu tercihinizden pişman olabilirsiniz.

İhtiyaçlarınızı karşılayacak ekrana karar verin

Yüksek çözünürlüklü ve devasa boyutlardaki ekranlar sizi cezbedebilir. Fakat bu iki niteliği bir arada toplayan ekranlar, bilgisayarın maliyetini oldukça yukarı çekecektir. Bu nedenle bilgisayarda yapmak istediklerinize göre ekran tercihi yapmanız en akıllıca davranış olacaktır.

Dizüstü bilgisayarların ekran boyutları genel olarak 13 ve 17 inç arasında değişmektedir. Ekran boyutu arttıkça ağırlık da artmakta ve cihazın taşınabilirliği azalmaktadır. Eğer taşınabilirlik sizin için önem arz ediyorsa daha küçük ekran boyutlarını tercih etmelisiniz.

Oyun oynamayı düşünüyorsanız veya grafik işleriyle uğraşıyorsanız 4K çözünürlüğünde ekranlara göz atmanızda fayda var. Tabii yüksek çözünürlüklü ekranların daha maliyetli olduğunu söylemeye gerek yok sanırız. Günlük kullanım için Full HD ekranlı bir bilgisayar yeterli olacaktır.

Dahili ve harici ekran kartı arasında seçim yapın

Düşük fiyatlı dizüstü bilgisayarlarda dahili ekran kartları bulunuyor. “Onboard ekran kartı” olarak bilinen bu ekran kartları günlük işler için yeterli olsa da performans gerektiren işlerin üstesinden gelemiyor. Dolayısıyla performans sizin için önemliyse harici ekran kartı olan modellerden birini satın alabilirsiniz.

Klavye ve trackpad performansını göz ardı etmeyin

Çoğu tüketici bilgisayar alırken klavye ve trackpad’e dikkat etmiyor. Ancak bu bileşenler, bilgisayar kullanma deneyimini büyük ölçüde etkiliyor. Klavyenin kolayca yazı yazmaya uygun olması ve trackpad’in imleç hareketlerini doğru şekilde algılayıp tepki vermesi önemli. Bilgisayarı internet üzerinden satın alacak olsanız bile önce bir mağazaya giderek bilgisayarın özelliklerini deneyimlemenizi öneririz.

Pil kapasitesini kontrol etmeyi unutmayın

Dizüstü bilgisayarların kullanım süresi, taşınabilirliği doğrudan etkilediği için büyük önem taşıyor. Güçlü donanıma sahip olan ve özellikle de ekran çözünürlüğü yüksek olan cihazların pili çok hızlı bir şekilde tükenebiliyor.

Eğer sabit bir yerde bilgisayarı kullanmayı düşünüyorsanız kullanım süresi sizin için pek fazla sorun olmayabilir. Çünkü devamlı olarak prize erişim sağlayabilirsiniz. Ancak devamlı olarak bilgisayarınızı farklı konumlara taşıyacaksanız pil performansını göz önünde bulundurmalısınız. Donanım güçlendikçe kullanım süresinin mecburi olarak düşeceğini ve bilgisayarın daha kalın bir formda olacağını aklınızdan çıkarmayın. Basit işlemler için bir bilgisayar alıyorsanız daha ince, hafif ve uzun kullanım süresi sunan modeller bulabilirsiniz.

YANIT VER

Lütfen yorumunuzu giriniz.
Lütfen isminizi giriniz