kan tahlili

Herhangi bir sağlık problemi yaşandığında genellikle yapılan testlerden biri kan tahlili oluyor. Bu test sayesinde kandaki değerlerin normal değerler aralıklarda olup olmadığı anlaşılıyor ve kandaki zararlı maddeler de tespit edilebiliyor. Teoride çok basit bir tahlil olan kan tahlili, damar bulmanın zor olduğu hastalarda eziyete dönüşebiliyor. Geliştirilen ve haberimize konu olan bu robot ise kan alma sürecini basitleştirerek hastaların kan örneği alınırken acı duymasının önüne geçiyor.

Kan tahlili konusunda başarı yüzdesi doktorlara göre daha yüksek

Rutgers Üniversitesi araştırmacıları tarafından geliştirilen robot, insanlara göre çok daha başarılı bir şekilde kan örneği alabiliyor. Araştırmacıların belirttiğine göre robotun damar bulmadaki başarı yüzdesi yüzde 87 ile 97 arasında değişiyor. Buna karşın doktorlar görünebilen damarları bulmada yüzde 73 başarı gösterirken gözle görünemeyen damarları bulmada ise yüzde 60 oranında başarılı oluyor.

Kan tahlili yapma konusunda yetenekli olan robotun faydaları yalnızca acısız ve kolay bir şekilde kan almasıyla sınırlı değil. Robot sayesinde doktorların kan alma süreciyle ilgilenmesine gerek kalmıyor ve diğer işlerle ilgilenecek vakit bulabiliyorlar. Araştırma ekibinin başındaki isim olan Josh Leipheimer, geliştirdikleri robot sayesinde doktorların işlerinin büyük ölçüde kolaylaşacağını dile getiriyor. Hastaların damarlarının bulunması için defalarca iğne batırılmasına gerek kalmayacağı ve böylece sürecin acısız şekilde tamamlanacağı ifade ediliyor. Araştırmacılar bu robotların gelecekte diyaliz için ve kateterizasyon uygulamasında kullanılabileceğini düşünüyor. Fakat robotun bu aşamaya gelebilmesi için uzun bir gelişim süreci gerektiğinin altı çiziliyor.

YANIT VER

Lütfen yorumunuzu giriniz.
Lütfen isminizi giriniz