dünyanın en büyük akıllı telefon üreticisi

Akıllı telefon dünyasında dengeler değişiyor. Birkaç sene öncesine kadar akıllı telefon üreticileri arasında kendisine pek fazla yer bulamayan Çin menşeili üreticiler, günümüzde listelerin üst sıralarında yer alıyor.Daha önce yaptığı açıklamalarda Samsung ve Apple’ı geride bırakacaklarını sürekli olarak dile getiren Huawei, dünyanın en büyük akıllı telefon üreticisi konumuna gelerek bu konuda ne kadar ciddi olduğunu bizlere gösterdi.

Bildiğiniz üzere Samsung uzun bir süredir en büyük akıllı telefon üreticisi konumundaydı. Hatta bir dönem diğer firmalarla olan fark o kadar fazlaydı ki birçok kişi bu farkın kapanmasını ve Samsung’un başka bir firma tarafından geçilmesini “çok zor” olarak değerlendiriyordu. Gelen Nisan ayı verileri, Huawei’nin Samsung’u tahtından ettiğini gösteriyor.

Samsung’un satışları koronavirüs nedeniyle önemli ölçüde azalmış durumda. Şirket için en önemli pazarlar olan Hindistan, Latin Amerika, ABD ve Avrupa’da fiziksel mağazaların kapatılması ve tüketicilerin pandemi sürecinde akıllı telefon satın almayı tercih etmemesi nedeniyle satışlarda büyük bir düşüş yaşanıyor. Bunun sonucu olarak Nisan ayında Samsung’un pazar payı yüzde 17 seviyesindeyken Huawei’nin payı ise yüzde 19 civarında seyrediyor.

Samsung’un düşüşe geçip Huawei’nin ise büyük bir kayıp yaşamamasının esas nedeni Huawei için önemli olan pazarın Samsung’a göre farklı olması. Çin’de koronavirüs önemli ölçüde azalmış durumda ve Çin’de akıllı telefon piyasasında Huawei büyük bir pay sahibi. Hâl böyle olunca Huawei’nin satışlarının Nisan ayında Samsung’a göre daha az etkilendiğini söyleyebiliriz. Huawei’nin Google servislerinden mahrum kalması, şirketin diğer ülkelerdeki satışlarını büyük ölçüde etkilemişken Çin’deki satışlarda ise kayda değer bir düşüş yaşanmaması dikkat çekiyor.

Pandemi süreci sona erdiğinde Samsung’un yeniden yükselişe geçmesi ve liderlik koltuğuna geri dönmesi muhtemel görünüyor. Ancak Huawei’nin doğru stratejiler geliştirdiği ve başarılı cihazlar satışa sunduğu takdirde Samsung’a sıkı bir rakip olmaya devam edeceğini söyleyebiliriz. Dünyanın en büyük akıllı telefon üreticisi olma rekabetinin önümüzdeki yıllarda da Huawei ve Samsung arasında yaşanacak gibi görünüyor.

YANIT VER

Lütfen yorumunuzu giriniz.
Lütfen isminizi giriniz