dünyanın en popüler telefonu

Geçtiğimiz günlerde yaptığımız haberimizde dünyanın en popüler akıllı telefonu koltuğunda iPhone XR’ın oturduğunu sizlere aktarmıştık. Henüz bu bilginin üzerinden kısa sayılabilecek bir süre geçmesine rağmen iPhone XR tahtı farklı bir telefona devretti. Görünüşe bakılırsa dünyanın en popüler akıllı telefonu rekabeti Apple’ın kendi cihazları içinde yaşanıyor.

2020 yılının ilk çeyreğindeki verilere bakıldığında iPhone 11 modelinin 19.5 milyon toplam sevkiyat rakamına ulaştığı görülebiliyor. 2019’un ilk çeyreğinde 13.6 milyon satışa ulaşan iPhone XR’a göre satışların epey yüksek olduğunu söyleyebiliriz. Listede bir diğer dikkat çekici nokta ise iPhone’un en yakın rakibine attığı büyük fark. Çünkü listenin ikinci sırasında yer alan Samsung Galaxy A51’in satışları yalnızca 6.8 milyon seviyesinde kalmış durumda.

Bir iPhone’un tahtını başka bir iPhone modeline bırakmasından da anlaşılacağı üzere Apple’ın satışları çok iyi gidiyor. Yüksek fiyatlı ve üst seviye iPhone modelleri yerine daha düşük seviyedeki LCD ekranlı iPhone modellerinin daha yüksek satış rakamlarına ulaşması şaşırtıcı değil. iPhone ailesine çok fazla cihaz ekleyerek tüketicilerin seçim yapmasını zorlaştırması nedeniyle eleştirilen Apple, satış rakamlarına bakılırsa ticari anlamda başarılı bir hamle yapmış diyebiliriz.

iPhone 11 şu anda Apple ekosisteminde giriş seviyesi olarak konumlandırılmış durumda. Özellikleri açısından iPhone 11 Pro ve iPhone 11 Pro Max modellerine göre geride olan cihaz, uygun fiyatıyla dikkatleri üzerine çekiyor. iOS işletim sistemini kullanmak isteyen ancak yüksek fiyatlar ödemek istemeyenleri hedefleyen cihaz, bu hedefi 12’den vurmayı başarmış durumda. Apple’ın uygun fiyatlı iPhone modelini güncel tutarak her yıl satışlarını katlayacağını söyleyebiliriz.

YANIT VER

Lütfen yorumunuzu giriniz.
Lütfen isminizi giriniz